.

آیا در عقد موقت زوجین از یکدیگر ارث می برند یا خیر؟

آیا در عقد موقت زوجین از یکدیگر ارث می برند یا خیر؟

بر اساس ماده ۸۶۷قانون مدنی ارث به موت حقیقی یا به موت فرضی مورث تحقق پیدا می‌کند از جمله اشخاصی که بر اساس قانون مدنی از همه ارث می‌برند زن و شوهر هستند که با هم عقد کرده باشند و در عین فوت در زوجیت هم باشند در قانون مدنی ارث زن از شوهر در عقد دائم مورد پیش‌بینی قرار گرفته است اما ارث بردن زن در عقد موقت در قانون مورد پیش‌بینی قرار نگرفته است حال سوال اینجاست که تکلیف ارث زن در عقد موقت چیست آیا در صیغه موقت هم به زن ارث تعلق میگیرد؟

www.instagram.com/mehdadgar

در ماده۹۴۰ قانون مدنی رابطه توارث میان زوجین برقرار شده است که عقد دائم کرده باشند و تنها زن و شوهر دائم از هم سهم ارث می برند بر اساس این ماده زوجین که زوجیت آنها دائمی بوده و ممنوع ازارث نباشند از یکدیگر ارث میبرد ارث نبردن زن در عقد موقت بر اساس قواعد فقهی است که در قانون مدنی هم بر این اساس پیش‌بینی شده است

شرط ارث بردن در عقد موقت هم بنا به نظر مشهور تر صحیح نمی باشد چرا که شرط در عقد موقت میزان سهم الارث دیگران را تحت تاثیر قرار خواهد داد اما به هر حال می توان برای زوجه در عقد موقت مالی را وصیت کرد

لازم به ذکر است که آنچه در مورد عدم توارث در عقد موقت گفته شده مربوط به رابطه میان زوج و زوجه می باشد لیکن احکام ارث بردن فرزند در ازدواج موقت دقیقاً مانند نکاح دائم بوده و بنابراین فرزند ناشی از ازدواج موقت از پدر و مادر خود ارث برده و والدین نیز از وی ارث می برند

در انتها هر گونه سوالی در خصوص شرایط ارث بردن در ازدواج موقت و دائم دارید جوانی با وکلای ما در موسسه حقوقی محمدرضامه دادگر تماس حاصل نمایید

www.instagram.com/mehdadgar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.