.

وکالت طلاق ومراحل انجام آن چگونه است ؟

وکالت طلاق چیست ؟

همان طور که می دانید برطبق ماده۱۱۳۳قانون مدنی حق طلاق به دست مرداست اما مرد می تواند اجرای حق خوددرطلاق رابه همسرش یا هرشخص دیگری وکالت دهد.

www.instagram.com/mehdadgar

شرایط ومراحل گرفتن وکالت طلاق اززوج چگونه است ؟
۱-    گرفتن وکالت زن در طلاق از مرد به دو روش امکان پذیر است یا به صورت شرط ضمن عقد نکاح که در سند ازدواج درج می شود و یا به صورت مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی و اخذ وکالت از زوج برای گرفتن طلاق. اگر زوج خارج از کشور باشد اعطای وکالت از طریق تنظیم وکالتنامه طلاق در سفارت یا کنسولگری ایران نیز می باشد.
مرسوم است که به همراه وکالت،سند بخشش کل یا قسمتی از مهریه یا سند ابراء هم زوجین تقاضا میکنند و همین علتی است که دفتر اسناد رسمی همراه بودن یکی از نزدیکان درجه یه زوجه را شرط میکنند.
۲-    اگر وکالت به صورت شرط در ضمن عقد نکاح (سند ازدواج) باشد چون به اصطلاح حقوقی عقد ازدواج دائم، قراردادی لازم است وکالت مذکور قابل عزل نیست به عبارت دیگر مرد (موکل) نمی تواند زن (وکیل) را عزل نماید. خوب است که بدانیم ۱۲ شرط پاپی عقدنامه ها وکالت طلاق بی قید و شرط و کامل نیست و اگر زوجین توافق کنند بایستی مستقلا در سند ازدواج نوشته و شرط شود. وکالت قبول بذل جه میزان از مهریه و اسقاط حق اعتراض تحدید نظر و فرحام خواهی بسیر مهم است به طور خلاصه کامل بودن شرط ضمن عقد بسیار برای دادگاه ها مهم است.
۳-    اگر وکالت  بعد از عقد، و در دفترخانه به زوجه یا شخص دیگری داده شود از سوی مرد قابل عزل است. مگر این که مدت داشته باشد و تا مدت مشخص مرد حق عزل را از خود ساقط کرده باشد و یا این که در ضمن عقد لازمی وکالت اخذ شده باشد. مرسوم است که در خود وکالتنامه، قابلیت عزل و یا عدم عزل و یا مدت آن را درج می کنند.
۴-    داشتن وکالت از زوج یا همان تعبیر عامیانه  حق طلاق از سوی مرد به زن به منزله این نیست که مرد دیگر نمی تواند همسرش را طلاق بدهد. اساسا واگذاری حق طلاق از سوی مرد به زن و یا هر شخص دیگری از لحاظ حقوقی غلط است چون حق طلاق قابل واگذاری نیست.زوج(شوهر) میتواند به دیگری از جمله زوجه وکالت در راستای طلاق اعطا کند نه اعطای حق طلاق.
۵-    مرد می تواند وکالت را به غیر از همسرش نیز واگذار نماید فرض کنید مردی مقیم خارج از کشور است، و به برادرش در ایران از طریق وکالتی که در سفارت یا کنسولگری ایران در کشور محل اقامت تنظیم کرده، وکالت برای گرفتن وکیل دادگستری برای طلاق همسرش را می دهد.
۶-    هیچکس از جمله زنی که از مرد وکالت  دارد نمی تواند بدون وکیل دادگستری وکالت را اعمال نماید به عبارت دیگر کسی می تواند در دادگاه وکالت کند که وکیل دادگستری باشد. در وکالتی که مثلا زن از شوهر دارد، برای طلاق باید از طریق انتخاب وکیل دادگستری برای همسر اقدام نماید. در این راستا زن به استناد وکالتنامه طلاق به وکیل دادگستری مراجعه می کند و بر طبق حدود اختیارات وکالتنامه، برای شوهر وکیل انتخاب می کند و وکیل منتخب، وکیل مع الواسطه شوهر میشود
۷-    کامل بودن متن وکالتنامه بسیار اهمیت دارد و متاسفانه بسیاری از وکالت ها که دفاتر اسناد رسمی استفاده می شود ناقص هستند. اما از همه بدتر شرط وکالت طلاقی است که زوج به زوجه در سند ازدواج می دهد غالب آن ها دارای مشکل هستند. توصیه می شود در این خصوص با وکیل مجرب طلاق مشورت نمایید.

– مدارک مورد نیاز برای شروع طلاق با وکالت عبارت است :

,;hgj سند ازدواج یا رونوشت شناسنامه زوجه کپی کارت ملی زوجه ترجیحا کپی شناسنامه زوج و اصل وکالتنامه محضری طلاق.

درانتها هرگونه سوالی درخصوص وکالت درطلاق دارید میتوانید با وکلای ما درموسسه حقوقی محمدرضا مه دادگرتماس حاصل نمایید

www.instagram.com/mehdadgar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *