استرداد لاشه چک جزو دعاوی مالی است یا غیرمالی؟

استرداد لاشه چک جزو دعاوی مالی است یا غیرمالی؟

استرداد لاشه

این دعاوی جز دعاوی مالی هستند ونیاز است که حتما هزینه ی دادرسی و ابتدای کار پرداخت شود و این پرداخت باید مطابق با مبلغ چک مورد نظر باشد . ( در صورت عدم توانایی در پرداخت هزینه ی چک می توان اقدام به طرح اعسار از پرداخت هزیه دادرسی کرد . )

امکان طرح مستقل و یا در دعوی تقابل این دعوا وجود دارد .

استردادلاشه چک - موسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر

بخشنامه غیر مالی بودن استرداد لاشه چک به چه مواردی اشاره دارد ؟

در واقع مالی یا غیر مالی بودن استرداد لاشه چک ملاک خاص و ویژه ای ندارد اما با توجه به حکم اصراری هیئت عمومی دیوان عالی کشور می توان گفت که استرداد لاشه چک از دعاوی مالی به حساب می اید . این به ان دلیل می باشد که در سابقه ی قانون گذاری شاهد تعریف دقیقی از مالی یا غیر مالی بودن دعاوی مختلف در قانون ایین دادرسی مدنی نیستیم .
طبق بخشنامه مشکل ساز دادگستری برای تشخیص دعاوی مالی ، در دعاوی مدنی اولین اقدامی که خواهان باید بردارد ان هم به منظور به جریان انداختن دعوای خویش ، موضوع ابطال تمبر هزینه دادرسی می باشد که میزان ان به متعاقب مالی یا غیر مالی دانستن دعوی مشخص می گردد .

در همین خصوص یعنی استرداد لاشه چک به این مثال توجه کنید :

فردی را در نظر بگیرید که برای استرداد چک بیست مسلسون تومانی خود طرح دعوی می کند و رقمی که دفتر دادگاه برای دریافت هزینه دادرسی  به وی ابلاغ می کند سی صد و نود و پنج هزار تومان می باشد . حال دلیل این استدلال را اگر جویا شویم بخشنامه ای ارائه می شود که طبق ان باب هرگونه استدلال مطرح شده  و گويا بخشنامه يا هر دستور قوي تر از استدلال قانوني پنداشته مي شود.
این در حالي است كه خواسته خواهان در چنين دعواهايي عبارت است از «استرداد لاشه چك» كه با در نظر گرفتن قوانين حاكم يا خواهان ذي حق قضيه می باشد و دادگاه نسبت به صدور حكم مبني بر استرداد لاشه چك اقدام مي كند و يا دعوي وي  را رد می کند .https://rrk.ir/Laws/ShowLaw.aspx?Code=23552

((درانتها هرگونه سوالی درخصوص استرداد لاشه چک دارید میتوانید با وکلای ما درموسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر با شماره 77724264 و 77723606 تماس حاصل نمایید.))

www.instagram.com/mehdadga

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *