.

شرایط خرید وفروش مال ورثه ای چیست؟

خرید و فروش ملک ورثه ای
املاک و سرقفلی
خرید و فروش ملک ورثه ای چگونه است و چه حکمی دارد
بوسیله مهدی زینالی به روز رسانی شده در خرداد 12, 1401 160
خرید و فروش ملک ورثه ای موضوعی است که بارها از طرف مخاطبان ما مطرح شده. شاید شما هم با چنین وضعی روبرو شده باشید که ملکی را می بینید و می پسندید و جهت خرید آن اقدام می کنید؛ منتها بعدا می فهمید که صاحب ملک فوت کرده و الان ملک متعلق به ورثه است و ملک ورثه ای متعلق به همه وراث بوده و مشاع بین ایشان است. خرید و فروش این ملک قواعد خاصی

سوالات متداول:
صاحب ملک ورثه ای کیست؟
مراحل فروش ملک ورثه ای
همکاری نکردن وارثان در فروش ملک ورثه ای
اقدام از طریق وکلای وراث
نحوه پرداخت مبلغ معامله به تک ‌تک ورثه
مفاصا حساب مالیاتی متوفی
آیا بررسی وصیت نامه مورث اهمیت دارد؟
اگر یکی از ورثه محجور یا صغیر باشد حکم چیست؟
نتیجه گیری
سوالات متداول
صاحب ملک ورثه ای کیست؟
در خصوص ملک ورثه ای شما ابتدا باید صاحب ملک را پیدا کنید و ببینید ملک به نام او می باشد یانه؟ البته به نکات دیگری نیز باید توجه نمود و آن این است که اگر مالک یک ملک، همسر شخص فوت شده باشد، این ملک دیگر از املاک موروثی به حساب نمی‌آید. البته این امر خیلی مشکل نیست و کافی است نگاهی به سند مالکیت بیندازید.

توصیه می شود قبل از هرگونه خرید ملکی،مخصوصا ملکی که در مالک داشتن آن یا مشاع بودن مالکیت آن شک دارید حتما با وکلای متخصص مشاوره داشته باشید.

مراحل فروش ملک ورثه ای
اولین امر در فروش ملک ورثه ای این امر است که تشخیص دهید سند مالکیت به نام چه کسی است؟ مساله دوم نیز بررسی گواهی انحصار وراثت است که یک گواهی در قوانین ارث است که توسط مراجع قضایی صادر می‌شود و در آن وارثان متوفی مشخص می شوند. یکی از مدارک اصلی برای معامله املاک مورثی، گواهی انحصار وراثت است.

همکاری نکردن وارثان در فروش ملک ورثه ای
یکی از مشکلات املاک موروثی، اختلاف وراث بر سر فروختن ملک موروثی است. برای این که ملک ورثه ای را بخرید یا بفروشید باید رضایت تمام وراث را داشته باشید و هیچ مخالفی در این زمینه نباشد. مرحله بعدی این است که به هنگام نوشتن مبایعه‌نامه، حتما باید همه وراث یا وکلا ایشان حاضر و مبایعه‌نامه را امضا کنند.

خرید و فروش ملک ورثه ایاقدام از طریق وکلای وراث
در معامله ملک ورثه ای، اگر وارثان حاضر نباشند؛ باید وکلای ایشان حاضر شوند و توجه داشته باشید وکلا باید وکالت‌نامه رسمی و معتبر داشته باشند و دست‌نوشته یا معرفی شفاهی به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. همچنین توجه کنید وکالت‌نامه حتما باید در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده و کاملا قانونی باشد. چنانچه شخصی در کشور حضور نداشته باشد باید وکالت‌نامه وکیل خود را در یکی از کنسول‌گری‌های خارج از ایران تنظیم کند.

حدود اختیارات وکیل در فروش ملک ورثه ای در وکالتنامه تعیین خواهد شد. دو اجازه در این خصوص برای وکیل وجود دارد: اجازه فروش و اجازه دریافت مبلغ معامله.

نحوه پرداخت مبلغ معامله به تک ‌تک ورثه
چگونگی پرداخت ثمن معامله در هنگام خرید و فروش املاک ورثه ای بسیار مهم است. اصولاً خریدار تمام مبلغ معامله را به‌صورت کلی به یکی از وراث می دهد تا ایشان مبلغ فوق را مابین خود تقسیم کنند. تاکید می کنم الزامی است خریدار سهم هر یک از وراث را جداگانه به ایشان پرداخت کند.

مدارک هویتی وراث را بررسی کنید که بین آنها صغیری نباشد زیرا معامله با صغیر صحیح نیست و شما باید با قیم صغیر معامله کنید. قیم اجازه ندارد اموال صغیر را بفروشد و باید از دادسرا مجوز بگیرد.

مفاصا حساب مالیاتی متوفی
مرحله بعدی بررسی مفاصا حساب مالیات بر ارث است که طبق قانون وراث ملزم هستند حداکثر تا ۶ ماه، آن را ارائه کنند تا به وسیله آن اداره مالیات با توجه به دارایی‌های منقول و غیرمنقول فرد متوفی، بررسی های لازم را انجام و بدهی‌ها مالیاتی مورث را اعلام کند.

آیا بررسی وصیت نامه مورث اهمیت دارد؟
طبق قانون هر فردی می‌تواند بخشی از اموال خود را بعد از فوتش به فرد دیگری واگذار نماید. قبل از اقدام به خرید ملک ورثه ای از وراث در مورد وصیت نامه میت سوال کنید و حتما وصیت نامه را بررسی نمایید تا بدانید هر بخش از ملک به چه شخص یا اشخاصی به ارث رسیده است.زیرا اگر میت وصیتی داشته است اول باید وصیت اجرا شود.

اگر یکی از ورثه محجور یا صغیر باشد حکم چیست؟
چنانچه یکی از ورثه صغیر یا محجور باشد، سهم او به ولی، قیم یا وصی سپرده می شود.

نتیجه گیری
ملک ورثه ای ملکی است که چند مالک دارد و بعد ازفوت مالک اصلی اش اکنون به وراث او رسیده است.این ملک نیز قابل خرید می باشد اما یک سری نکات باید رعایت شود مثلا اینکه برای خرید آنها همه ی ورثه باید راضی به این معامله باشند وبعد از خرید نیز سهم هرکدام پرداخت شود یا اینکه ملک مورد نظر مورد وصیت متوفی نبوده باشد.

در کل اگر قصد خریدچنین ملکی را دارید؛ حتما به شماتوصیه می کنیم که با وکلای ما در موسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر تماس حاصل نمایید
www.instagram.com/mehdafgar

سوالات متداول
ملک ورثه ای چیست؟

ملکی که بعد از فوت کردن صاحبش، وارثان قانونی مالک آن هستند ملک ورثه ای نام دارد.

فرم مالیاتی شماره ۱۹ چیست؟

فرمی که توسط اداره دارایی صادر و در آن علاوه بر مشخصات کامل ملک ذکر می شود که مالیات بر ارث از ورثه دریافت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *