(مطالبه نفقه ونفقه معوقه فرزند)

(مطالبه نفقه ونفقه معوقه فرزند)

نفقه فرزند به عهده چه کسی است؟
درجه اول به عهده پدر می باشد و در صورتی که وی زنده نبوده و یا توانایی مالی برای پرداخت نفقه فرزند خود را نداشته باشد ، این تکلیف به عهده سایر افراد همچون جد پدری و مادر قرار می گیرد . اما سوال مهمی که در مورد پرداخت نفقه به فرزند وجود دارد آن است که اگر شخص پرداخت کننده نفقه ، در گذشته از انجام این تکلیف خودداری نموده باشد ، تکلیف چیست ؟ آیا نفقه ایام گذشته یا نفقه معوقه فرزند قابل مطالبه است ؟ برای پاسخ دادن به این سوالات ، نخست به بررسی نفقه فرزند و شرایط پرداخت نفقه فرزند پرداخته و سپس مطالبه نفقه معوقه فرزند را مورد بررسی قرار می دهیم .

نفقه فرزند به عهده کیست
یکی از مهمترین تکالیفی که پدر و مادر در قبال فرزندانشان بر عهده دارند پرداخت نفقه به فرزندان شان است . مفهوم نفقه فرزند در قانون مدنی مورد توجه قانونگذار قرار گرفته است و تحت عنوان نفقه اقارب به آن پرداخته شده است . بر اساس ماده 1199 قانون مدنی ، نفقه اولاد یا فرزندان بر عهده پدر آنها می باشد . پس از فوت پدر یا در صورتی که نتواند نفقه فرزندش را بپردازد ، نفقه فرزند در درجه دوم بر عهده اجداد پدری است . در صورتی که پدر و اجداد پدری زنده نباشند یا توانایی پرداختن نفقه به فرزند را نداشته باشند ، نفقه بر عهده مادر است . اگر مادر هم زنده نباشد یا اینکه نتواند نفقه فرزند را بپردازد ، پرداخت نفقه فرزند بر عهده پدربزرگ و مادربزرگ مادری و مادربزرگ پدری است .

شرایط پرداخت نفقه به فرزند
در قسمت قبل به بررسی نفقه فرزندان پرداختیم ؛ اما آیا پرداخت نفقه به فرزندان شرایطی دارد ؟ شرایط پرداخت نفقه به فرزندان چیست ؟ در پاسخ به این سوال ، گفتنی است که شرایط پرداخت نفقه فرزند با شرایط پرداخت نفقه به زن متفاوت است . بر اساس قانون مدنی ، شرایط پرداخت نفقه به فرزندان عبارت است از اینکه :

اولا کسی مستحق نفقه است که فقیر و ندار باشد ؛ بنابراین ، اگر فرزند توانایی لازم برای کسب درآمد داشته یا خودش دارای اموال کافی باشد ، پرداخت نفقه به او ضروری نیست .

ثانیا کسی ملزم به پرداخت نفقه است که به لحاظ مالی متمکن و دارا باشد ؛ بنابراین ، اگر پدر یا سایر اشخاصی که مکلف به پرداخت نفقه است ، توانایی مالی برای پرداخت نفقه فرزند را نداشته باشد ، پرداختن نفقه الزامی نیست .

مطالبه نفقه معوقه فرزند
در قسمت قبل به بررسی نفقه فرزند و شرایط تعلق نفقه به فرزند پرداخته شد ؛ اما یکی از مهم ترین سوالاتی که در خصوص نفقه فرزندان حایز اهمیت است ، آن است که آیا نفقه معوقه به فرزندان تعلق می گیرد ؟ آیا فرزندان می توانند نفقه معوقه خود را مطالبه نمایند ؟ شرایط تعلق نفقه معوقه به فرزند چیست ؟

ابتدا باید در خصوص اینکه نفقه معوقه فرزند چیست توضیحاتی دهیم . نفقه معوقه فرزند به نفقه ای گفته می شود که در گذشته به فرزند تعلق می گرفته است ؛ اما شخص پرداخت کننده نفقه از پرداخت آن خودداری نموده است . فرض کنید کودکی در سن ده سالگی است ولی پدر وی در یک سال گذشته ، از پرداخت نفقه فرزند امتناع نموده است . در این صورت ، نفقه ای که طی یک سال گذشته به فرزند تعلق می گرفته است ، نفقه معوقه فرزند یا نفقه ایام گذشته فرزند نام دارد . اما آیا نفقه معوقه فرزند قابل مطالبه است ؟

بر اساس قانون مدنی ، بر خلاف اینکه نفقه معوقه زوجه قابل مطالبه است و زن می تواند نفقه گذشته خود را مطالبه نماید ، نفقه معوقه فرزند قابل مطالبه نیست . به این معنا که فرزند نمی تواند برای مطالبه نفقه گذشته خود در دادگاه اقامه دعوی کند . به همین دلیل ، در صورتی که دادخواست مطالبه نفقه معوقه فرزند به دادگاه ارائه شود ، دادگاه بر اساس آن حکمی صادر نمی کند و صرفا نفقه ایام حال و آینده به فرزند تعلق خواهد گرفت

درانتها هرگونه سوالی دارید میتوانید باوکلای ما درموسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر تماس حاصل نمایید.

www.instagram.com/mehdadgar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *