.

شرایط دریافت دختر ازحقوق پدر فوت شده طبق قانون جدید

شرایط دریافت حقوق مستمری بگیران دختر بعد ازفوت پدر چگونه است؟

حقوق بازنشستگی، تا زمانی‌که فرد بازنشسته در قید حیات است، به خود او پرداخت می‌شود. پس از فوت وی، وراث قانونی او حق دریافت آن را خواهند داشت.

قانون جدید مستمری بگیران دختر
تا پیش از تصویب قانون جدید مستمری بگیران دختر، همچون میزان سهم دختر از حقوق پدر فوت شده، شرایط این سهم نیز در قانون تامین اجتماعی و قانون استخدام کشوری، دارای تفاوت‌های اساسی و تعیین کننده‌ای بود.

با این توضیح که در قانون تامین اجتماعی، فرزند دختر تا ۱۸سالگی حق استفاده از حقوق پدر خود را داشت. بعد از این سن، سهم دختر از حقوق پدر فوت شده، تنها در صورتی به وی تعلق می‌گرفت که به تحصیل اشتغال داشته یا به علت بیماری یا نقص عضو، قادر به کار کردن نبود.

اما در قانون استخدام کشوری، پرداخت حقوق بازنشستگی پدر به فرزند دختر، تا سن ۲۰ سالگی و مشروط به عدم ازدواج دختر، امکان‌پذیر بود. پس از آن نیز تنها در صورت نداشتن شوهر و اشتغال به تحصیل فرزند دختر حداکثر تا ۲۵ سالگی، حق دریافت حقوق پدر فوت شده خود را داشت. لازم به ذکر است که دریافت پاداش بازنشستگی بازنشستگان کشوری، توسط وراث آن‌ها من جمله فرزند دختر دارای محددویت سنی نبود.

قانون جدید مستمری بگیران

سرانجام، قانون جدید مستمری بگیران دختر به این اختلافات پایان داد. شرایط یکسانی را برای سهم دختر از حقوق پدر فوت شده، در رابطه با فرزندان بازنشستگان تامین اجتماعی و خدمات کشوری، مقرر نمود.

لازم به ذکر است که قانون جدید مستمری بگیران، همان قانون حمایت خانواده جدید بوده که در سال ۱۳۹۱ به تصویب رسیده است. در ماده ۴۸ خود، به توضیح شرایط سهم دختر از حقوق پدر فوت شده خود می‌پردازد.

شرایط سهم دختر از حقوق پدر فوت شده
مطابق قانون جدید مستمری بگیران، فرزند دختر، بدون محدودیت سنی از حقوق پدر فوت شده خود، بهره‌مند می‌شوند. تنها در دو حالت، حقوق او قطع خواهد شد که این دو حالت، عبارتند از: داشتن شوهر و اشتغال وی.

لازم به ذکر است که بر اساس قانون جدید مستمری بگیران، فرزند پسر صرفا تا ۲۰ سالگی، حق استفاده از حقوق بازنشستگی پدر خود را دارد. پس از این سن، استفاده وی از حقوق پدر، صرفا در صورتی ممکن خواهد بود که اشتغال به تحصیلات دانشگاهی داشته یا معلول از کار افتاده نیازمند باشد.

درانتها هرگونه سوالی در خصوص بحث حقوق مستمری بگیران بعد فوت وشرایط اقدام برای دریافت آن دارید میتوانید با وکلای ما درموسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر تماس حاصل نمایید.

www.instagram.com/mehdadgar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *