مالیات بر ارث وشرایط معافیت ازآن چگونه است ؟

مالیات بر ارث و شرایط معافیت از آن چگونه است ؟

یکی از انواع مالیات های مستقیمی است که دولت با توجه به قانون، دریافت می‎کند به این صورت که هر گاه فرد متوفی ورثه داشته باشد، وراث یا نماینده قانونی او، باید ابتدا به انحصار وراثت اقدام کنند تا به طور رسمی وراث متوفی مشخص گردند.

آنها همچنین مکلف اند ظرف حداکثر یک سال از تاریخ فوت، به سازمان امور مالیاتی محل سکونت متوفی مراجعه و در اظهارنامه ای که به شکل فرم های مخصوص و توسط سازمان امور مالیاتی تهیه شده اطلاعات مربوط به هویت، مکان متوفی، وراث حین فوت، اموال و دارایی ها، بدهی ها، هزینه های کفن و دفن و واجبات مالی و عبادی و دیون متوفی را مانند مهریه همسر وی ذکر کنند. در مجله دلتا موارد معافیت از قانون مالیات بر ارث بررسی و به آن پرداخته شده است.

طبقه بندی وراث چگونه است؟
وراث درطبقه یک شامل پدر، مادر، شوهر، زن و اولاد هستند.
ورثه طبقه دو اجداد، خواهر، برادر و اولاد آن ها می باشد.
طبقه سوم نیز دایی، خاله، عمو، عمه و اولاد آنها است.
نرخ مالیات بر ارث چیست؟
به موجب ماده ۲۰ قانون مالیات‌های مستقیم، نرخ مالیات بر ارث نسبت به سهم‌الارث به شرح زیر است:

از سهم‌الارث هر یک از وراث طبقه اول مبلغ ۳۰ میلیون ریال به عنوان معافیت کسر و مازاد به نرخ‌های مذکور مشمول مالیات است. معافیت مذکور برای هر یک از وراث طبقه اول که کمتر از ۲۰ سال داشته یا محجور یا معلول از کار افتاده باشند، مبلغ ۵۰ میلیون ریال خواهد بود.

بر اساس ماده ۳۸ قانون مالیات‌های مستقیم، در مورد اموالی که به موجب وقف یا حبس یا نذر یا وصیت منتقل می‌شود، باید گفت که درباره وقف یا حبس، منافع مال هر سال مشمول مالیات به نرخ مقرر در ماده ۱۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم خواهد بود. همچنین در نذر و وصیت، چنانچه منافع مورد نذر و وصیت باشد، به شرح بند فوق و در صورتی که عین مال مورد نذر و وصیت باشد، ارزش مال طبق مقررات (فصل مالیات بر ارث) تعیین و یک‌جا به نرخ مقرر برای وراث طبقه دوم مشمول مالیات خواهد بود.

مالیات پول نقد مطابق قانون مالیات چقدر است؟
پول نقد می‎تواند سپرده و حساب های بانکی متوفی باشد و یا پول های نقدی که متوفی در منزل شخصی خود و یا دوستان دارد و یا نزد اشخاص ثالث به امانت گذاشته است.

الف) سپرده بانکی متوفی:
مالیات حساب های بانکی متوفی از سال ۹۵ به بعد ۳ درصد محاسبه می‎شود یعنی ۳ درصد کل حساب بانکی به نحوی که باید گفت که حساب ها و سپرده های بانکی از سال ۹۵ تا کنون از هیچ معافیت مالیاتی بهره مند نشده اند و از کل سپرده، این ۳ درصد لحاظ می‎شود .

ب) پول نقد متوفی:
مطلبق با قانون ارث ، با توجه به اینکه امکان شناسایی چنین اموالی برای دولت عملا وجود ندارد ورثه به راحتی می‎توانند از معرفی چنین اموالی خودداری کرده و از این لحاظ مالیاتی پرداخت نکنند. ولی اگر پول نقد در صندوق های امانات چه دولتی و چه خصوصی باشد در این صورت وراث باید 10% این مبالغ را به عنوان مالیات بر ارث به دولت پرداخت کنند.

موارد معافیت های مالیات بر ارث کدامند؟
اثاث منزل محل سکونت متوفی
دارایی شهیدان انقلاب در صورتی که دارای وراث طبقه اول و دوم باشد.
مبالغ مرخصی استحقاقی که مورد استفاده قرار نگرفته باشد
وجوه مرتبط با ضرر و زیان اخراج
انواع بیمه ها و هم چنین پرداختی ها توسط کارفرما یا بیمه مانند بیمه زندگی و عمر
دیه و جبران زیان فوت
مبالغ بازنشستگی
وظیفه و امتیازات پایان خدمت
بازخرید خدمت
بخشی از اموال متوفی که طبق قانون سلب مالکیت شده و یا مالکیت آن بلاعوض در اختیار شخص دیگری قرار گرفته باشد
اموال مورد وقف
حبس و نذر برای سازمان، نهاد ها و دستگاه های دولتی
از سهم الارث هریک از وراث طبقه اول مبلغ سی میلیون ۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال به عنوان معافیت کسر می‎شود و مبلغ باقی مانده به نرخ های مذکور مشمول مالیات می‎شود. معافیت مذکور برای هریک از وراث طبقه اول که کمتر از بیست سال سن داشته یا محجور (شخصی که ناتوان در اداره امور مربوط به خود باشد) یا معلول و یا از کار افتاده باشد مبلغ پنجاه میلیون ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال خواهد بود.

موارد مشمول مالیات های بر ارث کدامند؟
1-اوراق با ارزشی مانند اوراق ارائه شده به وسیله سازمان های دولتی برای مشارکت در طرح های اقتصادی به جز موارد یاد شده در ماده ۱۷، هم چنین پس اندازهای بانکی، سود سهام و سهم الشرکه

2-وسایل نقلیه موتوری، زمینی، هوایی و دریایی

3-املاک و حق واگذاری آن ها

4-دارایی فرد متوفی ایرانی در خارج از کشور پس از کسر وجه بابت مالیات بر ارث به دولتی که اموال در آن واقع است.

5-حق الامتیاز، حقوق مالی و دیگر اموال

باید بدانید که هر کدام از موارد بالا هزینه مالیاتی متفاوت و شرایط خاص خود را دارد.

اشخاص زیر مجاز نیستند قبل از اخذ گواهی پرداخت مالیات بر ارث ، اموال و دارایی های متوفی را به وراث یا موصی له تسلیم کنند و یا به نام آنها ثبت و یا معاملاتی راجع به اموال و دارایی های مزبور انجام دهند.
1)بانک ها و سایر موسسات مالی و اعتباری ،شرکتها،موسسات ،نهادهای عمومی و غیردولتی و سایر اشخاص حقوقی دولتی و غیردولتی

2)ادارت ثبت اسناد و املاک

3)دفاتر اسناد رسمی

4)شرکتهایی که متوفی در آنها مالک سهام یا سهم الشرکه میباشد.

5)شرکتهای کارگداری ،صندوق های سرمایه گذاری و سایر نهادهای مالی

6)صندوق های دادگستری و صندوق های ادارات ثبت اسناد و املاک کشور

اشخاص مذکور دربندهای یاد شده در صورت تخلف علاوه بر اینکه تا معادل ارزش مال مشمول وراث نسبت به پرداخت مالیات و جرائم متعلق مسئولیت تضامنی دارند مشمول جریمه ای به میزان دو برابر مالیات متعلق نیز خواهند بود . در مورد بانکها ، شرکت ها و موسسات دولتی متخلف و شرکا و معونان وی در تخلف نیز مسئولیت تضامنی خواهند داشت.

درانتها هر گونه سوالی درخصوص بحث مالیات برارث وشرایط معافیت ازآن دارید میتوانید با وکلای ما در موسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر با شماره 77723606 و 77724264 تماس حاصل نمایید.

www.instagram.com/mehdadgar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *