نشر اکاذیب در فضای مجازی چگونه است ؟

 

نشر اکاذیب در فضای مجازی چگونه است؟

نشر اکاذیب در فضای مجازی به معنای انتشار اخبار کذب و دروغ علیه دیگری است. ولیکن برای تحقق این جرم، باید شروط مندرج در ماده قانونی مربوطه، در عالم خارج محقق گردد. مضافا آنکه تحقق رکن مادی در عالم خارج، و انتساب آن به متهم پرونده، که مشتکی عنه دعوای کیفری است.

نشر اکاذیب در فضای مجازی و ارکان تشکیل دهنده آن
رکن معنوی، عنصر معنوی نشر اکاذیب در فضای مجازی
فاعل یا همان مرتکب جرم باید دارای قصد مجرمانه باشد. قصد مجرمانه یا همان سونیت در ارتکاب این جرم، به معنای قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی میباشد. یعنی باید فاعل جرم، قصد ضرر رساندن به دیگری را داشته باشد. یا قصد داشته باشد که اذهان عمومی را مشوش کند. یا قصدمجرمانه وی، بر تشویش اذهان مقامات رسمی باشد. پس اگر کسی نداند که اظهاراتش درمورد دیگری، کذب است و اثبات شود که قصد اضرار نداشته است، به دلیل مخدوش بودن عنصر روانی، صدور حکم محکومیت وی به ارتکاب نشر اکاذیب در فضای مجازی، منتفی میشود. بهترین وکیل برای دفاع از اتهام نشر اکاذیب در فضای اینترنت را از موسسه حقوقی امین عدالت در تهران بخواهید.

رکن مادی، تبلور قصدمجرمانه جرم نشر اکاذیب اینترنتی
نشر اکاذیب در فضای مجازی مانند سایر جرایم و موضوعات کیفری نیازمند نمود خارجی است. رکن مادی جرم نشر اکاذیب در فضای مجازی به معنای نمود خارجی یافتن همان سونیت یا قصدمجرمانه میباشد. آن فعل و عملی که مرتکب، به موجب ارتکاب آنها، مجرم شناخته میشود را رکن مادی مینامند. در جرم نشر اکاذیب در فضای مجازی، میتوان این افعال را بعنوان نمونه و مثال ذکر نمود: نامه نگاری، تنظیم شکواییه، نگارش عرایض، مراسلات، گزارش یا توزیع هرگونه اوراق چاپی یا خطی. خواه به امضا رسیده باشد خواه به امضا نرسیده باشد. همگی میتوانند تشکیل دهنده رکن مادی جرم نشر اکاذیب در فضای اینترنتی نیز باشند.

رکن قانونی، عنصر قانونی جرم نشر اکاذیب در فضای سایبر
ماده ۷۴۶ یا همان ماده ۱۸ قانون جرایم رایانه ای، عنصر قانونی جرم نشر اکاذیب است.

متن ماده ۷۵۶ نشر اکاذیب در فضای مجازی
[جزای نقدی اصلاحی ۱۳۹۹/۱۱/۰۸]- هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله سامانه رایانه ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را برخلاف حقیقت، رأساً یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از اینکه از طریق یاد شده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت (در صورت امکان)، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (۲۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال تا صد و پنجاه میلیون (۱۵۰/۰۰۰/۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

نشر اکاذیب در فضای مجازی بعنوان یکی از موضوعات قانون جرایم رایانه ای
قانون جرایم رایانه ای در بردارنده موضوعاتی از قبیل: دسترسی یا شنود غیرمجاز به داده های متعلق به دیگری، جاسوسی رایانه ای و جعل رایانه ای، تخریب و اخلال در داده ها، سرقت و کلاهبرداری مرتبط با رایانه، جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی، هتک حیثیت و نشر اکاذیب و غیره میباشد.

نشر اکاذیب در فضای مجازی و مجازات آن در ۱۴۰۱
وکیل متخصص جرایم رایانه ای در حوزه جرم نشر اکاذیب در فضای مجازی میگوید: باید همواره قوانین جدیدالتصویب را مطالعه نمود. زیرا وکالت به نحو احسن، مستلزم اشراف بر قوانین و مصوبات جدید میباشد. زیرا مطابق ماده ۱۸ قانون جرایم رایانه ای، مجازات نشر اکاذیب اینترنتی، درصورت امکان اعاده حیثیت، حبس از ۹۱ روز تا دو سال، یا جزای نقدی از ۵ میلیون ریال تا چهل میلیون ریال میباشد. در حالیکه مطابق تصویب نامه ۲۵/۱۲/۱۳۹۹ برخی از مجازاتهای جزای نقدی را تعدیل نموده است. لذا مجازات جزایی نقدی دستخوش تغییر شده است. و به موجب اصلاحیه اخیر، جزای نقدی نشر اکاذیب در فضای مجازی، به ۲۰ میلیون ریال تا ۱۵۰ میلیون ریال، افزایش یافته است.

درانتها هرگونه سوالی درخصوص بحث نشراکاذیب و مجازات آن دارید میتوانید با وکلای ما در موسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر با شماره 77723606 و 77724264  تماس حاصل نمایید.

www.instagram.com/mehdadgar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *