روز وکیل مبارک

آیا صرف برگشت خوردن چک باعث ابطال بیع ومبایعه نامه میشود؟

آیا صرف برگشت خوردن چک باعث ابطال بیع ومبایعه نامه میشود؟

با توجه به شرایط کنونی در هنگام خرید و فروش املاک ممکن است با توجه به اینکه برای انتقال سند ملکی نیاز میباشد که فروشنده اقدام به اخذ پایان کار و امور مربوط به پرداخت عوارض شهرداری و مالیات و همچنین در مواقعی که ملک با  توجه به توافق طرفین به صورت اقساطی خرید و فروش می‌شود یعنی نحوه ی پرداخت وجه در زمان‌های مختلف مورد توافق قرار می گیرد مثلاً شخصی ملکی را به دیگری می فروشد برای پرداخت ثمن معامله توافق می شود یک سوم در هنگام عقد قرارداد یک سوم در هنگام تحویل مبیع و یک سوم در دفترخانه هنگام تنظیم سند رسمی به فروشنده پرداخت شود و در قبال این تعهد خریدار سه فقره چک به فروشنده می دهد سوالی که مطرح است این است چنانچه هر یک از این چک ها برگشت بخورد آیا معامله فسخ و از درجه اعتبار خارج است؟ یا مورد دیگر؟ در جواب باید گفت در چنین مواردی دو حالت فرض است اگر در هیچ کجای مبایعه نامه شرط فسخ قرارداده نشده باشد در صورت برگشت هر یک از چک‌ها فروشنده فقط می‌تواند نسبت به دریافت وجه آن چک اقدام نماید و حق فسخ قرارداد را ندارد زیرا چک وسیله پرداخت می‌باشد و انجام تعهد در حالت دوم چنانچه توافق شده باشد که در صورت برگشت خوردن هر یک از چک ها معامله فسخ و از درجه اعتبار ساقط است پس از این اتفاق( برگشت خوردن هر یک از چک ها) صرفاً آن قرارداد از ناحیه فروشنده قابلیت فسخ و ازدرجه اعتبار خارج شده را دارد این حق برای فروشنده است و خریدار نمی تواند با توجه به شرطی که در قرارداد آمده است نسبت به فسخ  اقدام نماید.

در نهایت شما می توانید در مورد انواع موضوعات حقوقی و مطالعه مقالات مربوطه به قسمت مقالات در سایت مراجعه و مقالات مختلف را مشاهده نمایید.

موسسه حقوقی محمدرضا مه داد گر با همکاری وکلای پایه یک در کنار شما جهت پاسخگویی به مشاوره های حقوقیتان در کلیه زمینه های حقوقی و کیفری می باشد.

نکته مهم

موارد این پست کاملا مختصر میباشد وجهت مشاوره میتوانید با وکلای موسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر با شماره های مندرج در قرارداد مشاوره بفرمایید

چنانچه مشکل شما در خصوص مبایعه نامه(قولنامه) و تنظیم سند ملک فسخ قرارداد ابطال قرارداد تخلیه خلع ید مشارکت و کلیه امور مربوط به ملک می باشد می توانید با مشاورهای ما  با شماره 77723606 و 77724264 تماس حاصل فرمایید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *