چگونگی اعطا وکالت از طرف افراد خارج ازکشور به وکیل داخل ایران

چگونگی اعطا وکالت از طرف افراد خارج از کشور به وکیل داخل ایران

جهت انجام امور حقوقی بقلم محمدرضا مه وکیل پایه یک دادگستری

شاید شما فردی در خارج از کشور هستید و یا شرایط تردد به ایران را نداشته و یا وقت کافی برای انجام امور مربوط به خود را ندارید و میخواهید جهت انجام امور حقوقی خود به وکیلی در ایران وکالت دهید

حتما این مقاله را ببینید

پیش از انجام هر کاری موکل یا همان فرد وکالت دهنده می بایستی متن و محتوای مورد نظر برای دادن وکالت را آماده نماید

، بهتر است این متن پس از مشاوره با یک کارشناس حقوقی و یا افراد خبره در این زمینه باشد تا بدون بروز مشکل و ایراد این وکالتنامه درنهادهای مختلف ایران قابل پذیرش باشد.

پس از مشخص شدن نوع وکالتنامه و آماده شدن متن ، موکل باید به سامانه میخک رفته و اگر دارای حساب کاربری در این سایت نیست ابتدا ثبت نام نموده و سپس وارد پنل کاربری مربوط به خود در این سایت شود

www.mehdadgar.ir

پس از ورود به سایت میخک باید به بخش امور وکالتنامه ها رفته و نام نمایندگی را در بخش مربوطه جستجو کند

پس از انتخاب نام نمایندگی ایران با توجه به کشورمحل زندگی ( در مورد ایرانیان مقیم آمریکا و کانادا باید گزینه دفتر حفاظت منافع ایران-واشنگتن انتخاب شود) وارد مرحله بعدی میشوند.

 

در بخش بعدی از موکل فقط نشانی پستی و شماره تماس نیاز خواهد بود اما مشخصات کاملی از وکیل باید درج شود که باید بر اساس مشخصات شناسنامه ایرانی باشد و تمام اطلاعات خواسته شده تکمیل گردد.

در مرحله بعدی که بخش اصلی کار می باشد ، متن وکالتنامه مورد نظرباید در قسمت مشخص شده کپی یا تایپ میشود و حدود اختیارات وکیل هم تعیین شود و در پایان پس از اطمینان از درست بودن متن از نظر حقوقی و نداشتن ایراد در نگارش ، وکالتنامه با یک کد رهگیری ثبت موقت میشود تا بر اساس نوع کشور محل اقامت موکل بصورت حضوری و یا غیر حضوری احراز هویت شده و با تایید امضای او وکالتنامه بطور قطعی تایید شود .

لینکی برای دریافت کد رهگیری و رسید وکالتنامه در صفحه بعدی به موکل جهت دانلود ارائه میگردد که این رسید باید دانلود و جهت اقدامات بعدی ذخیره و پرینت گرفته شود.

وکالتنامه مورد نیاز ایرانیان خارج از کشور در زمینه های گوناگون قابل تنظیم در سامانه میخک می باشد که عمدتا وکالتنامه هایی در موضوعاتی همچون امور اداری ،بانکی ، فروش اموال ، ارثیه، فروش خودرو ،انحصار وراثت و… می باشد اما از دیگر انواع این وکالتنامه ها میتوان به :

وکالتنامه به وکیل دادگستری جهت امور حقوقی

وکالتنامه امور نظام وظیفه

وکالتنامه جامع کاری

وکالتنامه اقامه دعوی

وکالتنامه امور اداری

وکالتنامه امور دانشگاهی و دریافت مدارک دانش آموختگی

عزل وکیل، سهام و بورس ، بیمه و بازنشستگی ، دریافت حقوق، طلاق، تعویض گواهینامه، تعویض شناسنامه و…

اشاره نمود که برای هر یک از انواع این وکالتنامه متن پیش فرضی بصورت خودکار در سامانه میخک بارگزاری میشود که با توجه به نوع درخواست باید جزییات کاملی به آن افزوده شود تا قابلیت انجام و پیگیری برای وکیل در ایران فراهم شود هچنین با توجه به نوع وکالتنامه ، تعرفه دریافتی در نمایندگی ها نیز متفاوت خواهد بود اما بالاترین نرخ دریافتی مربوط به فروش املاک و مستغلات می باشد.

نکات مهم در خصوص تنظیم وکالتنامه در خارج از کشور که توسط وکیل محمدرضا مه توصیه میشود

www.mehdadgar.ir

1- مشخصات کامل وکیل و موکل از جمله کد ملی ، نشانی ، شماره تلفن و کد پستی مورد نیاز خواهد بود که همگی باید بصورت مشخصات شناسنامه ای فارسی درج شود.

2- مسئولیت مفاد وکالتنامه به عهده موکل بوده و سامانه میخک و یا مقامات کنسولگریها ، هیچگونه مسئولیتی در قبال کامل و صحیح بودن متن وکالتنامه ندارد.

3- نمونه وکالتنامه‌های موجود در سایت میخک صرفا جهت آشنایی با کلیت موضوع و به عنوان نمونه بوده، و الزاما به معنای پذیرش قطعی در اداره ها یا نهادها جهت انجام کارها نبوده وممکن است به علت مشخص نبودن جزییات دقیق اختیارات وکیل و یا ایراد در تنظیم درست آن مورد پذیرش واقع نشود.

4- در سایت میخک متن وکالتنامه ها و مفاد و حدود اختیارات قابل ویرایش بوده، تا ایرانیان خارج از کشور مورد وکالت و حدود اختیارات را مطابق با نیاز خود تغییر دهند.

5- حتما قبل از تنظیم انواع وکالتنامه ها از درستی محتوای آن توسط یک وکیل معتبر ( میتوانید از تجربه و مشاوره وکلای موسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر استفاده نمایید ) آگاه شوید.

6- بعد از دریافت اصل وکالتنامه از هر گونه نوشتن، خط زدن، و دست بردن در وکالتنامه جدا خودداری نمایید، زیرا در اینصورت وکالتنامه شما مخدوش محسوب شده و قابل قبول نمی‌باشد.

www.mehdadgar.ir

جهت تایید امضا و دریافت نسخه اصلی انواع وکالتنامه ها حضور موکل با اصل مدارک شناسایی ایرانی و خارجی در نمایندگی های ایران در کشور محل زندگی فرد درخواست کننده الزامی می باشد .

 هموطنان عزیز مقیم کشوهای کانادا ، آمریکا و استرالیا ، میتوانند وکالتنامه هایی را که بار مالی ندارند را طبق شرایطی خاص بصورت پستی دریافت نمایند.

اگر برای تایید وکالتنامه نیاز به تایید حضوری باشد این موضوع از طرف دفتر حافظ منافع واشنگتن برای هموطنان مقیم امریکا و کانادا و از طرف نمایندگی کانبرا برای هم میهنان مقیم استرالیا آگاهی رسانی خواهد شد.

مراحل تایید هویت موکل و شرایط وکالتنامه تنظیم شده بصورت غیر حضوری از طریق اسکایپ در آمریکا و کانادا صورت میگیرید که جزییات فرایند بوسیله ایمیل به اطلاع درخواست کننده میرسد

هم میهنان مقیم استرالیا هم برای انجام کارهای وکالتنامه بصورت پستی از تایید صدور وکالتنامه به شیوه غیر حضوری و ارسال فایل قابل پرینت وکالت به ایمیل دو نسخه از آن را در برگه A4 پرینت نموده و یک نسخه را در حضور نوتاری پابلیک (Notary Public) امضا و به تایید میرسانند که باید از نوتاری بخواهند که حتما نام کامل را بر اساس مشخصات ایرانی نوشته و فقط امضاء موکل را ، بدون توجه به متن تایید نماید سپس نسخه دیگر را فقط موکل در محل مشخص شده امضا می نماید. در پایان هر دو نسخه را به همراه اصل گذرنامه معتبر ایرانی و شناسنامه و مانی اوردر و یک پاکت پستی خالی رجیستر شده به ادرس سفارت ارسال میگردد.

وکیل و یا هر شخص مشخص شده توسط موکل، جهت دریافت وکالتنامه در ایران می بایست به وزارت امور خارجه در تهران و یا دفاتر وزارت امور خارجه در مراکز استان ها مراجعه نماید.

میتوانید پرسشهای خود را در این زمینه در قسمت انتهای متن یا از طریق واتس اپ به شماره 09121597687  و یا با شماره 77723606 و 77724264 تماس حاصل نمایید.

www.mehdadgar.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *