روز وکیل مبارک

آیا خسارت ۱ راننده بدون گواهینامه توسط بیمه پرداخت خواهد شد؟

آیا خسارت ۱ راننده بدون گواهینامه توسط بیمه پرداخت خواهد شد؟

بقلم وکیل محمدرضا مه

مدیریت موسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر

 

در این مقاله میخواهیم بدانیم اگر کسی گواهینامه نداشته یا گواهینامه قبلی خود را تمدید نکرده باشد

در صورت تصادف آیا بیمه خسارت وی را پرداخت میکند یا مسیول پرداخت خسارت خود شخص میباشد؟

www.mehdadgar.ir

با توجه به اینکه بیمه شخص ثالث خودرو محور است نه فرد محور، بر اساس قوانین بیمه مرکزی در صورتی که خودرو بیمه ثالث داشته باشد، شرکت بیمه‌گر موظف است خسارت را به شاکی پرداخت کند. اما باید تفاوتی بین شخصی که گواهینامه دارد و شخصی که ندارد باشد؛ به همین خاطر شرکت بیمه تمام خسارت پرداختی را به صورت یکجا یا قسط بندی شده از راننده مقصر دریافت می‌کند. در صورتی که تصادفی در سطح شهر یا آزادراه‌ها رخ دهد و فرد مقصر فاقد گواهی نامه باشد و خود فرد آسیب ببیند، خسارت وی به‌وسیله شرکت بیمه پرداخت نمی‌شود. داشتن گواهینامه برای تمامی رانندگان الزامی و نداشتن آن به منزله سرپیچی از قانون است

قانون بالا فقط مربوط به افرادی است که تا به حال گواهینامه نداشته‌اند؛ افرادی که یک بار در آزمون گواهینامه شرکت کرده‌اند و توانسته‌اند گواهینامه خود را دریافت کنند، شامل قانون استرداد خسارت پرداخت شده نمی‌شود. افرادی که در روز حادثه اعتبار گواهینامه‌شان به اتمام رسیده باشد، می‌توانند خسارت را از شرکت بیمه‌گر خود دریافت کنند و نیازی به بازگرداندن این مبلغ نیست. فقط راننده مقصر باید به دلیل عدم تمدید گواهینامه خود، مبلغی را به عنوان جریمه پرداخت کند.

آیا خسارت راننده زیان دیده بدون گواهی نامه پرداخت می‌شود؟ این سؤالی است که ممکن است برای بسیاری از افراد پیش بیاید.

در صورتی که یک شخص زیان دیده در تصادف گواهی نامه نداشته باشد، خسارت ماشین ایشان توسط بیمه پرداخت می‌شود. اما فراموش نکنید که در چنین شرایطی به خاطر نبود گواهی نامه، با وی برخورد قانونی می‌شود و ماشین وی به پارکینگ منتقل خواهد شد.

www.mehdadgar.ir

تصادفاتی که در جاده ها منجر فوت می شوند

در تصادف‌هایی که منجر به فوت می‌شود و فرد علاوه بر نداشتن گواهی نامه، به سن قانونی هم نرسیده باشد، وی مرتکب قتل غیر عمد شده است. در مورد اینکه راننده بدون گواهی نامه در تصادف‌های منجر به مرگ مقصر است یا خیر، اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد. برخی از وکلا معتقدند که نبود گواهی نامه منجر به تغییر قتل عمد به غیر یا برعکس نمی‌شود. آنها همچنین اعتقاد دارند که نبود گواهی نامه نمی‌تواند باعث عمد شدن فوت و تصادف شود

جرم راننده فاقد گواهی نامه چیست؟

به‌صورت کلی عدم وجود گواهی نامه نمی‌تواند علت کافی برای مقصر بودن راننده باشد. عامل اصلی تعیین مقصر رابطه بین وقوع حادثه و اشتباهات راننده است. در صورت نبود علت روشن مبنی برای تصادف و حادثه، مقصر به‌وسیله قوانین راهنمایی رانندگی و قوانین تعیین می‌شوند.

در صورتی هم که فرد فاقد گواهی نامه طبق قوانین مجرم و مقصر نبود، وی تنها به دلیل نداشتن گواهی نامه مورد بازخواست قرار خواهد گرفت و نیاز نیست خیلی نگران گرفتن خسارت راننده بدون گواهی نامه باشند.

www.mehdadgar.ir

گرفتن خسارت راننده بدون گواهی نامه

اهمیت بیمه‌های خودرو زمانی معنای بیشتری پیدا می‌کند که شما بدانید این بیمه در صورتی که چه مقصر باشید و چه نباشید خسارت شما را جبران می‌کند، اما چگونه؟ برای دریافت خسارت راننده بدون گواهی نامه بهتر است دارای بیمه شخص ثالث و بدنه باشید. در صورت تصادف ماشین‌های گران قیمت و نامتعارف به هر دوی آنها نیاز پیدا خواهد شد. در صورتی که شما فاقد گواهی نامه هستید و ماشین مقابل مقصر است، خسارت شما توسط بیمه پرداخت می‌گردد. در صورتی هم که شما مقصر باشید شرکت بیمه باز هم خسارت ماشین شخص زیان دیده را پرداخت می‌کند و جای نگرانی نیست.

در نهایت چنانچه سوالی در این زمینه داشتید میتوانید با وکلای ما  در ساعات اداری در ارتباط باشید

موسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *