دعاوی آپارتمان نشینی قسمت1

دعاوی آپارتمان نشینی قسمت1

معرفی دعاوی آپارتمان نشینی

تعریف آپارتمان ( از نظر لغوی و حقوقی ) :

از نظر لغوی :
عبارت اسنت از عمارتی که مربوط به یک عمارت بزرگ اما از آن  جدا و دارای چند اتاق باشد قسمتی از عمارت شامل چند اتاق متشکل که یک خانواده در آن زندگی می کنند.
از نظر حقوقی:
متاسفانه مانند بسیاری از موارد دیگر قانون گذار تعریفی از آپارتمان ارائه نکرده و این امر امکان  جولان حقوقدانان را در ارائه موثرساخته است که در ذیل به بعضی از آن ها اشاره می کنیم:
آپارتمان مورد نظر قانون عبارت است از : مسکنی است که جزئی از ساختمان بوده و مرکب از یک یا چنداتاق و قسمت های تابعه از قبیل مستراح و آشپزخانه است که مجموع آن  ها یک واحد را تشکیل می دهد. آپارتمان محلی است برای سکونت یا اشتغال که در مجموعه ای از یک ساختمان دارای سند رسمی مجزا و مستقل  از کل ساختمان  باشد.

( چنانچه در مورد دعاوی ساختمان علاقه به مطالعه می باشید می توانید  به قسمت مشترکات ومشاعات ساختمان چه تفاوتی باهم دارند؟ مراجعه نمایید.)

قسمت های اشتراکی ساختمان :

مالکیت در آپارتمان های مختلف و محل های پیشه و سکنای یک ساختمان شامل دو قسمت مالکیت اختصاصی و  مالکیت قسمت های مشترک است.

تعریف قسمت های مشترک :

قسمت های مشترک مذکور در این قانون عبارت است از قسمت هایی از ساختمان است که حق استفاده ازآن منحصر به یک یا چند آپارتمان یا محل پیشه محصوص نبوده و به کلیه مالکین به نسبت قسمت اختصاصی تشخیص داده نشده است یا در اسناد مالکیت ملک اختصاصی یک یا چند نفر از مالکین تلقی نشده از قسمت های مشترک محسوب می شود مگر آنکه تعلق آن به قسمت معینی بر طبق عرف و عادت محل مورد تردید نباشد.

قسمت های اشتراکی به دو قسم  ((اشتراکی مطلق و اشتراکی نسبی )) تقسیم می گردد:

اشتراکی مطلق :
در این قسمت مالکین نمی توانند اشتراک خود را از بین برده  و به فرد دیگری واگذار نمایند ، مانند پشت بام و آسانسور و راه پله ها .
اشتراکی نسببی :
در این قسمت مالکین می توانند اشتراک خود را از بین برده و به دیگری واگذار نمایند  مانند پارکینگ و انباری  .

مصادیق قسمت های مشترک ساختمان :

ماده 4 آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان ها در مقام بیان مصادیق قسمت های مشترک می باشد که به ترتیب بیان میکنیم :

1) زیر بنا :

بند ((  الف )) ماده 4آیین نامه اجرایی یکی از مصادیق قسمت های مشترک را زمین زیربنا به حساب می آورد و مقرر می دارد  که :(( … و فرقی نمی کند که بنا متصل به زمین باشد یا به وسیله پایه روی آن قرار گرفته باشد.))
دعاوی آپارتمان قسمت 1 - موسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر
دعاوی آپارتمان قسمت 1

2) تاسیسات قسمت های مشترک :

بند ب ماده 4 آیین نامه اجرایی تاسیسات قسمت های مشترک را یکی دیگر از مصادیق مورداستفاده عموم به می شمارد و در ادامه مادهیه ذکر تمثیلی مصادیق تاسیسات مشترک می پردازد که در ادامه به توضیح آن میپردازیم.

الف) چاه آب و پمپ منبع آب :

چاه آب در ساختمان های که برای پر کردن استخر و آبیاری باغچه و درختان که امکان بهره برداری از آب وجود ندارد استفاده می شود. پمپ و منبع آب نیز می تواند از لوازم و ملحقات چاه آب محسوب شود یا در حالت استفاده از آب تصفیه شده شهری است منبع آب همراهه پمپ آب در ساختمان مصرف خاصی ، برای مالکان مجموعه داشته باشد.

ب) مرکز حرارت و تهویه :

ساختمان ها برای امکانات گرمایشی و سرمایشی نیاز به تاسیساتی مانند موتور خانه و … را دارند که جزء قسمت های مشترک ساختمان محسوب می شوند البته امروزه با پیشرفت های علمی و ساختمان سازی عملا تاسیسات حرارتی و سرمایشی هر آپارتمان اختصاصا نصب و مورد استفاده قرار می گیرند.

ج) تاسیسات الکترونیکی :

شامل تابلو های برق و کنتور ها و تلفن مرکزی و …می باشد. https://rc.majlis.ir/fa/law/show/867321

(( در نهایت چنانچه در خصوصی دعاوی آپارتمان سوال یا پرونده ای داشته اید می توانید با وکلای متخصص در موسسه محمدرضا مه دادگر با شماره 77723606 و 77724264 تماس حاصل نمایید.))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *