تایید بطلان قرارداد پیش فروش به دلیل فسخ قرارداد مشارکت در ساخت__موسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر

وکیل دعاوی ملکی

وکیل دعاوی ملکی

 

در این مقاله توضیحات جامعی از ملک و دعاوی مربوط به این موضوع بررسی میشود و ارزش ملک و مستغلات در ایران بالا هست و متقابلا دعاوی مربوطه  هم به وجود می آیید.

 

ارزش بالای املاک و مستغلات در ایران باعث سرمایه‌گذاری عظیم در این بخش شده است. متأسفانه عدم تخصص در بخش خریدوفروش املاک و مستغلات منجر به دعاویملکی شده است؛ که اغلب پرونده‌های قضایی را تشکیل می‌دهند.

اکثر مردم در سال‌های اخیر به دلیل بی‌احتیاطی و ناآگاهی، دارایی‌های خود ازجمله مسکن را از دست داده‌اند و درنتیجه، افراد جامعه نسبت به مسائل دارایی حساسیت بیشتری پیداکرده‌اند. تنظیم سند و رسیدگی به انواع دعاوی ملکی قوانین خاص خود را دارد و احکام مختلفی از سوی مراجع قضایی صادر می‌شود.

تقسیم‌بندی دعاوی ملکی

 به‌طورکلی دعاوی ملکی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

کلیه دعاوی حقوقی ازجمله دعوای ملکی از طریق دادخواست در دادگاه مطرح می‌شوند و درصورتی‌که این دعوا ماهیت کیفری داشته باشد از طریق شکایت مطرح می‌شوند. دادخواست‌ها و شکایات مطابق قانون آیین دادرسی ملکی و قانون آدرس کیفری مطرح شده و در صورت عدم رعایت موازین قانونی و رسمی و جعل اسناد و ادله ادعای خود، ادعای شما به خطر می‌افتد.

نکاتی که باید قبل از خرید یا فروش ملک در نظر داشته باشیم:

 1. این نمونه با هیچ مورد دیگری ارتباطی نداشته باشد.
 2. ویژگی‌های موردنیاز باید به‌طور دقیق مشخص شود.
 3. آیا مالک واجد شرایط خرید ملک است؟
 4. پس از خرید ملک، خریدار باید اطمینان حاصل کند که فروشنده منع قانونی برای فروش آن را ندارد.

دعاوی ملکی  حقوقی

دعوای ملکی حقوقی نوعی از دعوای ملکی است که اکثریت دعاوی حقوقی املاک، در دادگاه‌ها را تشکیل می‌دهد. قانون در تمامی شرایط و موقعیت‌ها برای حل اختلاف و رسیدگی به انواع امور حقوقی تمهیداتی را در نظر گرفته است.

قاضی دعاوی ملکی حقوقی بر اساس قانون و نیز بررسی واقعیات پرونده به داوری و تصمیم‌گیری در مورد این دادخواست‌ها و دعاوی می‌پردازد.

مهم‌ترین دعاوی ملکی حقوقی

مهمترین دعاوی ملکی حقوقی از قرار زیر است:

 • دعوای تعهد رهنی و اسناد ضمانت
 • دعوای تقاضای تحویل ملک
 • دعوای تنظیم سند رسمی ملکی
 • دعوای مستلزم بودن بر اخذ فرم مجزای مونتاژ (مخصوص ساختمان‌های دارای چندین واحد مستقل)
 • اقدام خلع ید
 • ادعای لزوم دریافت پایان کار (فقط برای ساختمان‌های تکمیل‌شده و تأییدشده توسط کارشناس ساختمانی)
 • دعوای قضایی برای پایان دادن به تصرف عدوانی
 • دعوای فسخ قرارداد (ویژه مشکلات موجود در مفاد قرارداد)
 • دعوای دعوی مطالبه غرامت
 • دعوای فسخ قراردادها (فقط برای قراردادهای دارای نقص قانونی)
 • دعوای تغییر مبلغ اجاره‌بها طبق عرف جامعه (درخواست افزایش یا کاهش اجاره‌بها)
 • دعوای بازپس‌گیری سرقفلی (دریافت حقوق تجارت و حرفه)
 • دعوی تخلیه اماکن تجاری (مختص املاک مشمول قوانین مختص به خود)
 • دعاوی مربوط به انتقال منافع از شخصی به شخص دیگ
 • نقش وکیل امور ملکی در دعاوی ملکی

  برای تشکیل هر نوع پرونده ملکی به کمک یک وکیل متخصص املاک نیاز دارید. وکیل شما اوراق را بررسی می‌کند و مطالبی را برای ایجاد یک دادخواست یا لایحه دفاعی جمع‌آوری می‌کند و سپس از پرونده شما در دادگاه دفاع می‌کند.

  در طول عمل، ممکن است به مشاوره متخصص نیاز باشد. در صورت مخالفت، وکیل امورملکی شما با احضاریه دادگاه اعتراض می‌کند. درصورتی‌که تصمیم دادگاه به نفع شما نباشد، وکیل دادخواست تجدیدنظر را تنظیم و به دادگاه تقدیم می‌کند. حضور وکیل متخصص املاک در تمام طول پرونده به احقاق حقوق شما کمک می‌کند.

  وکیل متخصص و باصلاحیت می‌تواند کلیه دعاوی ملکی اعم از حقوقی، ثبتی و کیفری را حل‌وفصل کند و اگر درگیر دعاوی ملکی هستید می‌توانید با وکیل متخصص در این زمینه مشورت کنید. درواقع استفاده از خدمات وکلای متخصص در امور املاک و مستغلات آن‌قدر حیاتی و ضروری است که همه باید از آن بهره ببرند.

 

وکیل دعاوی ملکی -موسسه حقوقی محمدرضامه دادگر
موسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر

 

 

 •  

  چگونه یک وکیل ملکی خوب پیدا کنیم؟

  یک وکیل املاک می‌تواند تأیید کند که معامله ملک قانونی است، اسناد مربوط به آن را تجزیه‌وتحلیل و توضیح دهد، مسائل را میانجیگری کند و مهم‌تر از همه، شما را از اشتباهات پرهزینه نجات دهد. در اینجا اطلاعات بیشتری در مورد شغل وکیل املاک، وکالت و نحوه انتخاب وکیل مورد اعتماد آورده شده است.

   

  وظایف وکیل دعاوی ملکی

  یک وکیل املاک و مستغلات در موضوعات مرتبط با ملک مانند خریدوفروش خانه، مالکیت، مدیریت، انطباق، اختلافات و مسائل مربوط به مالکیت تخصص دارد. از جمله وظایف وکیل امور ملکی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • تأیید اینکه مالکیت خانه به‌درستی به فروشنده واگذارشده است

  • شناسایی و تلاش برای رفع هرگونه وام پرداخت‌نشده، حق حبس، دعوای قضایی، یا سایر ادعاها علیه اموال و همچنین آشکارسازی محدودیت‌های سند و عهدنامه‌ها و هرگونه شکاف در زنجیره مالکیت

  • اخذ بیمه‌نامه

  • مذاکره و ارزیابی معامله املاک و مستغلات برای تعیین نحوه توزیع وجوه

  • ایجاد سند، افشا، رهن یا یادداشت برای تضمین وام طبق دستورالعمل وام‌دهنده و روشن کردن شرایط برای مشتری خود

  • جست‌وجو و تقسیم‌بندی مسئولیت‌هایی مانند مالیات، پرداخت‌های آب و برق و هزینه‌های انجمن مالکان خانه بر اساس نحوه واگذاری آنها در قرارداد

  • ایجاد یک بیانیه تسویه‌حساب که مبالغ دریافتی از خریدار

  • https://rc.majlis.ir/fa/law/show/101532
  • منظور از دعاوی ملکی یا دعاوی راجع به املاک دعاوی و اموری است که در آن موضوع خواسته یک ملک بوده و یا منشأ اختلافات طرفین ناشی از یک ملک یا مال غیر منقول است اعم از زمین، آپارتمان، مغازه، عمارت، خانه دربستی، باغ و امثال اینها. دعاوی ملکی به لحاظ ماهیت به سه نوع دعاوی زیر تقسیم می شود:
   دعاوی ملکی حقوقی
   دعاوی ملکی ثبتی
   دعاوی ملکی کیفری
   به دلیل پیچیدگی ها و نکات بسیار مهم، در این مطلب 10 مورد از مهم ترین دعاوی ملکی در نظام حقوقی و قضایی ایران ارائه می شود.
   انواع دعاوی مهم ملکی

   در ادامه انواع دعاوی ملکی در نظام حقوقی ایران ارائه می شود. بدیهی است برخی از این دعاوی حقوقی، برخی ثبتی و برخی نیز از نوع دعاوی ملکی کیفری خواهند بود. از سوی دیگر بعضی از این دعاوی به دلیل ماهیت ارتباط دو طرف از جنس دعوای مالک و مستاجر خواهند بود (ترتیب ارائه دلیل خاصی ندارد

   اول- دعوی الزام به فک رهن
   در صورتی که ملک شخصی به مناسبتی در رهن قرار گرفته باشد و پس از مدتی علت رهن قرار گرفتن ملک برطرف شده باشد، رهن‌گیرنده ملزم به فک رهن است. اما اگر رهن گیرنده نسبت به خارج نمودن ملک از رهن اقدام ننماید، صاحب ملک می‌تواند نسبت به تقدیم دادخواست الزام به فک رهن اقدام کند. برای آشنایی کامل با مدارک، مراحل و نکات برای آشنایی کامل با مدارک، مراحل و نکات دعوی الزام به فک رهن
   به صورن حقوقی، این مطلب را با دقت مطالعه و در بخش نظرات، تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
   دوم- دعوی فروش مال مشاع
   در صورت اختلاف میان مالکین ملک مشاع، هر یک از شرکا می‌توانند جهت تعیین تکلیف ملک مشاعی خود به اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک مراجعه نماید و درخواستی پیرامون افراز ملک مشاعی ارائه نماید. اداره مذکور، با ارجاع موضوع به کارشناسان ثبتی و استعلامات مورد نیاز، امکان افراز و یا عدم افراز ملک را بررسی می‌نماید. اگر ملک به تشخیص اداره ثبت قابلیت افراز داشته باشد، اداره ثبت اسناد و املاک در صورت عدم اعتراض هر یک از طرفین نسبت به افراز ملک اقدام می‌نماید. اما اگر ملک به تشخیص اداره ثبت قابلیت افراز نداشته باشد، گواهی عدم ‌افراز ملک را صادر می‌نماید. پس از صدور و قطعیت گواهی عدم‌ افراز توسط اداره ثبت، هر یک از مالکین مشاعی می‌توانند با مراجعه به دادگاه تقاضای صدور دستور فروش ملک مشاع نمایند. این مورد را می تواند یک دعوی ثبتی در نظر گرفت. شما می توانید برای آگاهی از کلیه مدارک، مراحل و نکات کلیدی دعوی فروش مال مشاع به سایت دانوما مراجعه نمایید.
   سوم- دعوی خلع ید
   دعوای خلع ید در مواردی مطرح می شود که مالک یک مال غیرمنقول (غیرقابل انتقال) با تصرف غیرقانونی ملک خود توسط شخصی مواجه می‌شود و از دادگاه تقاضای رفع تصرف غیرمجاز متصرف را دارد، به صورتی که ملک او را از دست متصرف خارج نموده و تحویل او بدهند. شما می توانید برای آگاهی از کلیه مدارک، مراحل و نکات کلیدی دعوی خلع ید به دانوما مراجعه نمایید.
   چهارم- دعوی رفع تصرف عدوانی
   دعوی تصرف عدوانی عبارت است از ادعای متصرف سابق مبنی بر اینکه دیگری بدون رضایت او مال غیرمنقول را از تصرف وی خارج کرده و اعاده تصرف خود را نسبت به آن مال درخواست نماید. البته برای طرح این دعوا مدعی (خواهان) باید موضوعاتی را اثبات نماید. در یک ملک مشاعی که شرکا، ملک را در تصرف خود دارند، اگر یک شریک بدون اذن شریک دیگر، اقدام به تصرف کل ملک کند، مورد از مصادیق تصرف عدوانی است. شما می توانید برای آگاهی از گام به گام مراحل و نکات اجرایی و اداری دعوی رفع تصرف عدوانی به دانوما مراجعه نمایید.
   پنجم- دعوی مطالبه وجه ودیعه
   پس از انقضای مدت اجاره، موجر موظف است مبلغ ودیعه‌ای را که مستأجر به وی داده است مسترد کند. در صورتی که با پایان مدت اجاره و درخواست مستأجر برای باز پس گرفتن مبلغ ودیعه موجر (اجاره دهنده) حاضر به بازگرداندن این مبلغ نباشد، مستأجر می‌تواند دادخواست مطالبۀ وجه ودیعه را مطرح نماید. این مورد یک دعوی مالک و مستاجر است. شما می توانید برای آگاهی از کلیه مدارک، مراحل و نکات کلیدی دعوی مطالبه وجه ودیعه به سایت دانوما مراجعه نمایید.
   نکته: بر مبنای قانون آیین دادرسی مدنی، مدت زمان تجدید نظرخواهی برای اشخاص مقیم ایران 20 روز و برای افراد مقیم خارج دو ماه از تاریخ ابلاغ حکم است. تجدید نظر از روش های عادی اعتراض به رای دادگاه است.
  • چنانچه درخصوص موضوع مربوطه سوال ویا پرونده ایی داشته اید میتوانید باوکلای موسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر در ساعات اداری تماس حاصل فرمایید.

  • 09121597678

  • 02177723606

  • 02177724264

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *