کیفیات مخفف موثر در مجازات__موسسه حقوقی محمد رضا مه دادگر

وکیل دعاوی کیفری قسمت 1

وکیل دعاوی کیفری قسمت 1

قبل از توضیح و ارائه لیست انواع جرایم کیفری باید گفت که قاعده کلی ای وجود دارد که ما هیچ کس را بخاطر اعمالی که انجام می دهند نمیتوانیم مجازات کنیم مگر این که اعمال آن ها از سوی شرع و یا قانونگذار جرم انگاری شده باشد و برای آن مجازات تعیین کرده باشند پس هرزمان زمان که شخصی عملی را انجام دهد و آن عمل با توجه به قانون جرم باشد میتوان مرتکب آن را مجازات نمود به عبارت دیگر تعریف جرم نیز را نیز اینگونه میتوان گفت که عملی است که توسط حاکم شرع برای آن مجازات تعیین شده باشد مثل شرب خمر و …… .

جرایم کیفری موضوعاتی میباشد که در قانون مجازات اسلامی ایران بررسی شده است و شامل سرقت و ترک نفقه، اخاذی،جعل و ….. میباشد، که ما در این مقاله میخواهیم  لیست انواع جرایم کیفری را به شما معرفی نماییم و علاوه برآن در این مطلب به معرفی مرجع رسیدگی به این جرایم نیز پرداخته ایم در عین حال اگر باز هم ابهامی در این خصوص برایتان به وجود آمد با کارشناسان ما در موسسه حقوقی محمد رضا مه دادگر ارتباط بر قرار کنید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

دعاوی کیفری قسمت 3

دعاوی کیفری در کجا رسیدگی میشود؟

در این بین نیز قبل از توضیح در خصوص لیست انواع جرایم کیفری برای اینکه بدانیم جرایم و پرونده های کیفری در کجا رسیدگی میشود باید به مواد آیین دادرسی کیفری رجوع کنیم که به طور کلی این پرونده ها در مراجع کیفری و بر اساس ماده ۲۴۹ قانون آیین دادرسی کیفری: دادگاه های کیفری به دادگاه کیفری یک، دادگاه کیفری دو، دادگاه انقلاب، دادگاه اطفال و نوجوان و دادگاه های نظامی تقسیم میشود که در ادامه بطور مختصر به آن ها خواهیم پرداخت.

دادگاه کیفری یک:

دادگاه های کیفری یک در مراکز هر استان تشکیل میگردد، و در این دادگاه نیز بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری به جرایم و پرونده های ذیل رسیدگی میشود:

  1.  جرایم موجب مجازات سلب حیات مثل قتل،زنا محصنه ،لواط و …..
  2. جرایم موجب حبس ابد
  3. جرایم موجب مجازات قطع عضو یا جنایت عمدی علیه تمامیت جسمانی با میزان نصف دیه کامل یا بیش از آن
  4. جرایم موجب مجازات تعزیری درجه سه و بالاتر
  5. جرایم سیاسی و مطبوعاتی

دادگاه کیفری دو:

دادگاه های کیفری دو یک نوع از دادگاه هایی میباشد که توانایی رسیدگی به تمامی جرایم را دارد و میتواند آن ها را بررسی کند و به جزء جرایمی که صلاحیت آن ها مشخص شده باشد که در صلاحیت و مرجع دادگاه دیگر باشد. و این دادگاه نیز در هر حوزه قضایی هر شهرستان تشکیل میگردد.

دادگاه نظامی:

دادگاه های نظامی یک نوع از دادگاه های کیفری میباشد که صلاحیت رسیدگی به جرایم نظامی و انتظامی افسران و ماموران و …. که در حین خدمت و یا در زمان وظیفه انجام میدهند که دادگاه های نظامی به آن ها رسیدگی میکند. و این جرایم در دادگاه نظامی یک یا دو تهران به آن ها رسیدگی میکند.

دادگاه انقلاب:

دادگاه انقلاب یکی از چهار دادگاه های کیفری میباشد که بر اساس ماده ۲۹۴ قانون آیین دادرسی میباشد و دارای صلاحیت یکسری از جرایم میباشد.

۱- مسائل مرتبط با امنیت داخلی و خارجی ۲- موارد محاربه ۳- بغی ۴- تمامی جرایم مربوط به مواد مخدر و قاچاق اسلحه، مهمات و اقلام ۵- توهین به رهبران جمهوری اسلامی ۶- مواردی که به موجب شرایط خاص بر عهده دادگاه انقلاب گذاشته میشود.

دادگاه اطفال و نوجوانان:

دادگاه های اطفال و نوجوان فقط بهجرایم دو دسته از افراد را بررسی میکنند که شامل اطفال و اشخاص که سن آن ها کمتر از ۱۸ یا همان نوجوانان میباشد.
بر اساس ماده ۱۴۶ قانون مجازات اسلامی که میگویند: افراد نابالغ مسدولیت کیفری ندارند و همینطور ماده ۱۴۸ قانون مجازات اسلامی که میگوید در مورد افراد نابالغ، بر اساس مقررات این قانون، اقدامات تامینی و تربیتی اعمال میشود.
جرایم اطفال و نوجوانان در دادگاه ویژه اطفال و دادسرا رسیدگی بشود، که در این دادسرا و دادگاه ها نیز به صورت تخصصی بر روی تحقیقات و مراحل و همچنین صدور حکم آن که بسیار مهم میباشد نقش دارد. البته لازم به ذکر است که در مورد هایی که دادگاه های کیفری یک که بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری دارای صلاحیت به رسیدگی این نوع جرایم میباشد، باید مقررات مربوط به رسیدگی به جرایم کیفری را بطور کامل رعایت کنند.
وکیل دعاوی کیفری قسمت 1--موسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر
وکیل دعاوی کیفری قسمت 1

جرائم کیفری چیست؟

دادگاه کیفری به بررسی پرونده‌هایی می‌پردازد که فرد متهم طبق قوانین مجازات اسلامی، قوانین مبارزه با مواد مخدر و … مجرم شناخته شده و برای آن قرار مجازات مانند حبس، شلاق، قصاص و … تعیین شده است. برای آشنایی بیشتر با فعالیت دادگاه کیفری ابتدا باید با شکایات مربوط به آن آشنا شوید و بعد از آن به معرفی انواع جرایم کیفری و این دادگاه‌ها می‌پردازیم.

دادگاه‌های کیفری یکی ارگان‌های فعال زیرمجموعه قوه قضایی محسوب می‌شوند که وظایف آن‌ها رسیدگی به پرونده‌های کیفری است و ازاین‌حیث در برابر دادگاه‌های مدنی قرار می‌گیرند که به دعاوی حقوقی می‌پردازند.

شکایت کیفری چیست؟

افراد گمان می کنند شکایت کیفری مختص به برخی جرائم مانند کلاهبرداری- جعل – قتل … است بهتر است بدانید عدم پرداخت نفقه توسط زوج- فروش جهیزیه – توهین و فحاشی در دعاوی خانوادگی نیز در حوزه جرائم کیفری می باشد،

شکایت از فرد متخلفی که فعالیت او بر اساس قانون اساسی کشور جرم شناخته شود و قاضی بتواند برای آن مجازات تعریف شده در قوه قضاییه تعیین کند را شکایت کیفری می‌نامند.

مراحل اجرای شکایت کیفری از دادسرا و طرح شکایت از فرد متخلف خطاب به دادستان آغاز می‌گردد. شخص شاکی بایستی شکواییه خود علیه فرد دیگر را با مشخص نمودن اطلاعات دقیق نظیر اسم و آدرس، نوشتن مشروح شکایت و با ارائه مدارک و مستندات به پیوست، طرح نماید.

طرح این شکواییه محدود به الگوی خاصی نیست و فرم مشخصی برای آن وجود ندارد اما بااین‌حال بدیهی است که رعایت نظم و ترتیب در عنوان کردن مسائل و استفاده از جمله‌بندی مناسب و داشتن ایجاز یک مزیت حساب می‌شود.

انواع جرائم کیفری کدامند؟

یکی از انواع جرایم کیفری، جرائم مالی است. پرونده‌های مالی بسته به نوعشان اگر مستلزم مجازات زندان، سلب خدمت و انفصال باشد در حیطه پرونده‌های کیفری قرار می‌گیرند که در ادامه به معرفی برخی از این جرائم مالی می‌پردازیم که بررسی پرونده آن‌ها بایستی در دادگاه‌های کیفری انجام پذیرد و حکم نهایی در آنجا صادر گردد.

۱- رشاء و ارتشاء:

دریافت وجه مالی، سند پرداخت به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم توسط هر یک از مستخدمین و یا کارکنان یکی از قوای سه‌گان، نیروهای مسلح و همچنین مأمورین خدمات عمومی را ارتشاء می‌گویند و بنا بر ارزش مالی دریافت شده حکم زندان و انفصال‌ازخدمت علیه متخلفان صادر می‌شود.

۲- تحصیل مال از طریق نامشروع:

اموالی که از طریق سوءاستفاده از امتیازات تفویض شده مانند جواز صادرات و واردات یا تقلب در توزیع کالا به دست آید نامشروع محسوب شده و علاوه بر رد اصل مال، فرد متخلف به زندان بین سه ماه تا دو سال حبس و جریمه نقدی دوبرابر مال کسب شده محکوم می‌شود.

۳- خیانت‌ در امانت:

طبق ماده ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات هر فرد متهم به استعمال، تصاحب، تلف یا مفقودی اموال علیه صاحبان آن‌ها که به‌صورت اجاره، امانت، وکالت و هر کار با اجرت یا بی اجرت در اختیارشان قرار داده‌اند، مجرم شناخته شده و حکم زندان بین شش ماه تا سه سال در نظر گرفته می‌شود.

۴- پول‌شویی:

تملک و نگهداری اموالی که از راه غیرقانونی به‌دست‌آمده، تبدیل آن به اموال با منشاء قانونی یا کتمان آن به‌عنوان جرم پول‌شویی شناخته می‌شود و بنا بر ماده ۹ قانون مبارزه با پول‌شویی فرد متخلف علاوه بر استرداد درآمد و عواید مربوطه به جریمه نقدی یک‌چهارم عواید حاصل از جرم محکوم می‌شوند.

انواع دادگاه کیفـری

طبق ماده ۲۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری، دادگاه‌های کیفری به پنج دادگاه کیفری یک، دادگاه کیفری دو، دادگاه نظامی، دادگاه انقلاب و دادگاه اطفال و نوجوانان تقسیم می‌شوند.

در ادامه قصد داریم شما را با دادگاه کیفری یک و دو که بیشتر شکایات مرسوم در آن‌ها بررسی می‌شوند، معرفی نماییم.

این دو دادگاه طی آخرین تغییرات آیین دادرسی به وجود آمده‌اند و دادگاه کیفری استان به دادگاه کیفری یک و دادگاه عمومی جزایی به دادگاه کیفری دو تبدیل شدند.

دادگاه کیفری یک

همان‌طور که گفته شد دادگاه کیفری همان دادگاه کیفری استان است و در مرکز هر استان و با صلاحدید رئیس قوه قضاییه کشور در حیطه قضایی شهرهای استان برگزار می‌گردند.

این دادگاه‌های عموماً با یک رئیس و دو مستشار یا همان ۳ قاضی تشکیل می‌گردند اما با حضور یک مستشار و یک رئیس نیز جلسه رسمیت دارد.

رأی دادگاه بر اساس نظر اکثریت قضات اعلام می‌گردد و نظر اقلیت نیز در پرونده ثبت می‌شود. در این دادگاه‌ها هر یک از طرفین دعوا حداکثر ۳ وکیل انتخاب نماید. جرائمی که در دادگاه‌های کیفری یک بررسی می‌شوند از قرار زیر است.

جرائمی که مجازات آن مانند قصاص نفس، اعدام و سنگسار، سلب حیات است.

جرائم سرقت که مستحق مجازات حد سوم ارتکاب سرقت یا حبس ابد است.

جرائم سرقت که مستحق مجازات حد برای بار اول و دوم یا قطع عضو است.

جنایات عمدی که مربوط به‌تمامیت جسم مضروب و یا حداقل به میزان نصف دیه کامل فرد باشد.

تخلفاتی که مستحق مجازات تعزیری درجه ۱ تا ۳ هستند (درجه ۱ بیش از ۲۵ سال، درجه ۲ بین ۱۵ تا ۲۵ و درجه ۳ بین ۱۰ تا ۱۵ سال حبس)

دادگاه کیفری دو 

دادگاه‌های جزء در هر شهرستان که به رسیدگی انواع شکایات می‌پردازند تحت عنوان دادگاه کیفری دو شناخته می‌شوند.

با حضور یک رئیس یا دادرس علی‌البدل جلسات دادگاه کیفری تشکیل شده و در تمامی این جلسات دادستان، معاون دادستان و یا یکی از دادیاران می‌توانند حاضر شوند تا از صدور کیفرخواست برای اتهامات مطرح شده دفاع نمایند. دادگاه کیفری دو تنها یک قاضی دارد و جلسات آن در حوزة قضایی هر شهرستان برگزار می‌گردند.

پس از طرح شکایت رسمی به دادسرا، دادستان و نیروی انتظامی به بررسی و تحقیقات درمورد اتهام مطرح شده می‌پردازند.

پس از طی این مراحل، با موافقت دادستان با پرونده و صدور قرار جلب از سوی دادرس مراحل رسیدگی به اتهام در دادگاه کیفری آغاز می‌شود و حکم نهایی باتوجه‌به مستندات، دفاعیات شاکی و متهم و توضیحات دادستانی صادر می‌شود.
بر اساس ماده ۳۰۱ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های کیفری می‌توانند به‌تمامی شکایات کیفری رسیدگی کنند به جز مواردی که صلاحیت رسیدگی به آن‌ها در دیگر دادگاه‌های نام‌برده‌شده مانند جرائم مستوجب سلب حیات در دادگاه کیفری یک و جرائم مربوط به دادگاه‌های نظامی، انقلاب و کودک و نوجوان.

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.ekhtebar.ir%2Fcategory%2F%25D9%2582%25D9%2588%25D8%25A7%25D9%2586%25DB%258C%25D9%2586-%25D9%2588-%25D9%2585%25D8%25B5%25D9%2588%25D8%25A8%25D8%25A7%25D8%25AA%2F%25D8%25A2%25D8%25B1%25D8%25A7-%25D9%2588%25D8%25AD%25D8%25AF%25D8%25AA-%25D8%25B1%25D9%2588%25DB%258C%25D9%2587%2F&psig=AOvVaw1hv-eCuIPI8ZssAHEgB0wL&ust=1707374194033000&source=images&cd=vfe&opi=89978449&ved=0CAgQrpoMahcKEwjgxeTVzpiEAxUAAAAAHQAAAAAQBA

نواع جرائم کیفری و مجازات های آن
جـرم چیست؟

طبق قانونِ مجازاتِ اسلامی، به هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است، جرم می‌گویند.

جرم عملی است که نظم عمومی در جامعه را مختل می‌کند و به این دلیل برای آن مجازات تعیین شده است. نظم عمومی عبارت است از امنیت خاطر و آرامش مردم جامعه. در ادامة این مطلب به دسته‌بندی انواع جرم و مجازات آنها می‌پردازیم.

– سه عنصر مشترک در هر جرم:

*قانونی؛ یعنی وصف مجرمانه به تعیین قانون باشد.

*معنوی؛ یعنی جرم باید با قصد و نیت مجرمانه باشد.

* مادی؛ یعنی جرم به‌صورت عمل فیزیکی انجام شده باشد.

در قانون مجازات اسلامی، ارتکاب جرم عمدی یا غیرعمدی است. عمدی یا غیرعمدی بودن جرم ناظر به عنصر معنوی است.

جرم عمدی
جرم عمدی حالتی که فرد هم قصد فعل و هم قصد نتیجة حاصل از آن را دارد.

جرم غیرعمدی
جرم غیرعمدی یعنی فرد قصد فعل را داشته ولی نتیجة رخ‌داده، نتیجة مدنظر وی نبوده است. جرم غیرعمدی می‌تواند شبه عمد باشد یا خطای محض که در مورد اخیر فرد نه قصد فعل دارد و نه قصد نتیجه؛ مثل فعل در حال خواب.

جرم مادی صرف
ارتکاب اعمال در موارد ذکر شده ناظر به اثبات سوءنیت مجرم و استثنائاتی بود که ذکر شد. اما جرایمی هستند که به‌محض ارتکاب، سوءِنیت در آنها مفروض است. این جرایم مادی صرف هستند، از جمله صدور چک پرداخت نشدنی و تخلفات راهنمایی‌ورانندگی.
مجازات چیست؟
مجازات واکنش جامعه و سیستم حقوقی به انجام عملی مغایر با قانون است.

اصول حاکم بر مجازات

باید قانونی باشند.

شخصی باشند (یعنی فقط مرتکب، مجازات شود). مگر استثنا مسئولیت عاقله (مسئولیت ناشی از فعل غیر) که تعریف مختصری ارائه می‌کنیم؛ مسئولیت عاقله حکم قراردادی اجتماعی را در میان قبایل پیش از اسلام داشته که پس از اسلام هم ابقا شده است. به این معنا که اقوام و قبیله فرد نیز مسئول اعمال و جرایم او هستند که به نظر می‌رسد در دنیای امروز نیاز به کمی تجدیدنظر دارد. این مسئولیت در جنایات خطای محض و قتل مطرح می‌شود. برای مثال: «… درصورتی‌که مرتکب مالی نداشته باشد در خصوص قتل عمد، ولی می‌تواند دیه را از عاقله بگیرد…» البته این مسئولیت در عناوینی محدود شده است که به‌تفصیل در قانون آمده.
فردی باشند (یعنی متناسب با خصوصیات مرتکب باشد).
مساوی باشند؛ در قبال هرکس که مرتکب جرم مشابهی شده است.
در قانون مجازات اسلامی، ٤ نوع مجازات داریم: حدود، قصاص، دیات، و تعزیرات.
حدود، قصاص، دیات، تعزیرات
حدود: مجازاتی هستند که موجب، نوع، میزان و کیفیت اجرای آن در شرع آمده است.
قصاص: که مجازات اصلی جنایات عمدی بر نفس، اعضا و منافع است.
دیات: که مالی است که در شرع برای جنایات غیرعمدی بر نفس، اعضا و منافع یا جنایات عمدی درصورتی‌که به قصاص نینجامد.
تعزیرات: که مجازاتی است غیر از موارد بالا، هرگاه فرد مرتکب خلاف شرع یا مقررات حکومتی شود.
مجازات های تعزیری
به این معنا که می‌توانند انگیزة مرتکب و وضعیت ذهنی او، شیوة ارتکاب جرم، سوابق فرد یا اقدامات او پس از جنایت را در مجازات او دخالت دهند و به‌تناسب مجازات را مخفف یا مشدد نمایند.
مجازات جرایم تعزیری در قانون مصوب ۹۲ به ۸ درجه، از شدید تا خفیف، تقسیم‌بندی شده‌اند. به این معنا که درجة اول مجازات؛ حبس بیش از ۲۵ سال، جزای نقدی بیش از ۱ میلیارد ریال، مصادرة کل اموال و انحلال شخص حقوقی است، این شدیدترین درجه است.
از طرف دیگر درجه هشتم شامل حبس تا سه ماه، جزای نقدی تا ده میلیون ریال و شلاق تا ده ضربه است. مجازاتی که تا به اینجا از آنها صحبت شد، مجازات اصلی جرم هستند.
جرم می‌تواند مجازات تکمیلی (تتمیمی) و تبعی هم داشته باشد که به تعریف مختصری از آنها اشاره می‌شود.
مجازات تکمیلی:
مجازاتی است که علاوه بر مجازات اصلی بر مجرم بار می‌شود. این مجازات حتماً باید در حکم ذکر شوند اما می‌تواند اختیاری باشد یا حتی اجباری مثل ضبط اشیای تحصیل شده از جرم.
مجازات تبعی:
به‌عنوان اثری است که بر محکومیت بزهکار بار می‌شود. یعنی اولاً در حکم ذکر نمی‌شود و ثانیاً پس از اجرای حکم و گذشت زمانی که مدنظر قانون‌گذار است مجرم می‌تواند اعادة حیثیت کند. در صورت پیش‌بینی در قانون، قاضی مجبور به اعمال آن است.

شخص حقوقی:
تمامی موارد گفته شده دررابطه‌با اشخاص حقیقی یعنی افراد بود، اما در سال ٩٢ جرائم و مجازات اشخاص حقوقی هم پیش‌بینی شده است.

شخص حقوقی به شرکت‌ها، مؤسسات، نهادها و … گفته می‌شود که مستقلاً طرف حق قرار می‌گیرند و دارای مسئولیت می‌شوند.

مجازات شخص حقوقی می‌تواند به‌صورت انحلال آن، مصادرة کل اموال آن، ممنوعیت از یک یا چند فعالیت شغلی، ممنوعیت از دعوت عمومی برای افزایش سرمایه، ممنوعیت از اصدار برخی اسناد تجاری، جزای نقدی یا انتشار حکم محکومیت به وسیلة رسانه‌ها باشد.

پس به‌طورکلی مجازات‌ها برحسب موضوع، به بدنی، سلب یا محدودکنندة آزادی، مالی، ممنوعیت از اشتغال، سالب حق، سالب حیثیت و محرومیت از خدمات عمومی تقسیم می‌شوند. مجازات‌ها گاهی به واسطة عفو، گذشت شاکی، نسخ قانونی، مرور زمان، توبة مجرم، قاعده درأ یا فوت محکوم سقوط می‌کنند.

چنانچه در خصوص موضوع سوال و یا پرونده ایی داشته اید می توانید با وکلای موسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر در ساعات اداری تماس بگیرید.

09121597678

02177724264

02177723606

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *