تایید فسخ قرارداد به جهت فوت ،از کارافتادگی و ورشکستگی__موسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر

وکیل دعاوی ایرانیان خارج از کشور قسمت4

وکیل دعاوی ایرانیان خارج از کشور قسمت4

ازدواج و طلاق

بر اساس ماده ۳۱ قانون ثبت احوال، افرادی که ساکن خارج از کشور می باشند، باید ازدواج و طلاق خود را در مراکز کنسولی نمایندگی‌ های کشور به ثبت برسانند.

در واقع، این حوزه ها کار “دفاتر رسمی ثبت ازدواج و طلاق” در ایران را انجام می دهند. وکیل ازدواج ایرانیان خارج از کشور با دریافت وکالتنامه و مدارک لازم برای ثبت ازدواج در دفاتر مربوطه اقدام خواهد کرد.

برای ثبت ازدواج ایرانیان ساکن در خارج از کشور توسط وکیل چه مدارکی لازم است؟

برای ثبت ازدواج ایرانیان ساکن در خارج از کشور مدارک زیر مورد نیاز می باشد:

 • تقاضانامه کتبی زن و مرد برای ثبت ازدواج آن ها و قید کردن آدرس و شماره تلفن

 • اصل شناسنامه زوجین

 • گواهی ثبت ازدواج محلی که از طرف مراجع ذیربط صادر شده است.

 • گواهی کتبی که نشان دهنده عقد شرعی است.

 • گواهی انجام آزمایشات لازم برای ازدواج مانند تالاسمی، هپاتیت و ایدز

 • اجازه ولی زن یا گواهی فوت وی اگر برای اولین بار است که ازدواج می کند.

 • نامه موافقت دادگاه برای  ازدواج دختر بدون اجازه پدر در صورت مخالفت غیرمنطقی پدر

 • گواهی مجرد بودن زوجین اگر شناسنامه المثنی داشته باشند.

 • هشت قطعه عکس تمام رخ با حجاب اسلامی

 • اگر در شناسنامه یکی از زوجین طلاق درج شده باشد، ارائه تصویر طلاقنامه

 • پرداخت هزینه وکیل ازدواج ایرانیان خارج از کشور بر اساس تعرفه مربوطه

وکیل ازدواج ایرانیان ممنوع الخروج خارج از کشور

ایرانیانی که مقیم خارج از کشور می باشند، به دلیل دوری از کشور و یا حتی ممنوع الخروج بودن و … نمی توانند، برای رسیدگی به امور خود وارد کشور ایران شوند.

همچنین، این افراد ممکن است اطلاعات کافی درباره بسیاری از زمینه ها و مواد قانونی کشور ایران نداشته باشند.
بنابراین، با این شرایط نیاز به یک وکیل مجرب و کاربلد که به امور و تبصره های قانونی آشنا است، ضروری می باشد. ایرانیان ساکن در خارج از کشور می توانند، با تنظیم نمودن وکالت نامه و دادن وکالت به وکیل و مشخص کردن اختیارات وکیل به امور خود از جمله ازدواج در ایران رسیدگی نمایند.

ایرانیان ساکن در خارج از کشور به دو طریق می توانند به وکیل حقوقی وکالت دهند:

 • فرد به طور مستقیم برای انجام امور خود به یک وکیل در ایران وکالت دهد و وکیل بدون هیچ واسطه ای پیگیر امور مربوط به ازدواج فرد باشد.

 • در این روش فرد می تواند، به یک فرد از خانواده یا یک فرد معتمد دیگر وکالت دهد و در وکالتنامه حق توکیل به غیر را درج نماید.

 • در این حالت فردی که در ایران وکالت را بر عهده گرفته است می تواند، با واسطه به یک وکیل برای انجام امورات فرد وکالت دهد.

 • وکیل دعاوی ایرانیان خارج از کشورقسمت3

انواع وکالت ازدواج ایرانیان مهاجر به وکیل

وکیل دعاوی ایرانیان خارج از کشور قسمت4--موسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر
وکیل دعاوی ایرانیان خارج از کشور قسمت4–موسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر

وکالت در حالت کلی به دو صورت زیر است:

وکالت مطلق

فرد متقاضی برای انجام کلیه امورات خود یک شخص را وکیل کند. این وکالت کلیه امور اداری و مالی فرد را شامل می‌شود. در این حالت وکیل برای انجام امورات نیاز به اجازه موکل نخواهد داشت.

وکالت مقید

در وکالت مقید، مورد وکالت کاملا مشخص می باشد و وکیل تنها اجازه دارد در همان مورد اقداماتی انجام دهد.

تنظیم وکالتنامه در سامانه میخک

ایرانیان ساکن در خارج از کشور، به منظور تنظیم کردن وکالتنامه برای وکیل ازدواج ایرانیان خارج از کشور باید به “سایت تایید اسناد کنسولی میخک(تاک)” به آدرس https://mikhak.mfa.gov.ir مراجعه نمایند و در این سامانه ثبت نام کرده و اطلاعات خود را وارد کنند. اطلاعات مربوط به موکل و وکیل باید کاملا دقیق و بر اساس شناسنامه ایرانی‌ موکل باشد. در سامانه میخک به قسمت پروفایل مراجعه نمایید و کنسولگری کشور ایران در کشوری که مقیم آن هستید را انتخاب کنید.

در مرحله بعد، به بخش “وکالتنامه” مراجعه کنید و نوع وکالتنامه خود را انتخاب نمایید. برای تنظیم کردن متن وکالتنامه و تایید امضا و گرفتن نسخه اصلی وکالتنامه خود باید به سفارت ایران در کشوری که ساکن آن هستید مراجعه نمایید. همچنین، در این مراجعه می توانید کد رهگیری و مدارک شناسایی خود را دریافت نمایید.

در بعضی از کشورها مانند آمریکا و کانادا، کشور ایران دارای کنسولگری نمی باشد. در چنین مواردی ایرانیانی که مقیم این کشورها هستند، باید به “دفتر حافظ منافع ایران در سفارت پاکستان” که در واشنگتن قرار دارد مراجعه نمایند و به وکیل برای انجام امورات حقوقی خود وکالت دهند.

تایید امضای ایرانیانی که مقیم کشورهای آمریکا و کانادا هستند نیز، از طریق برقرار کردن تماس تصویری در اسکایپ انجام می شود. همچنین، اصل وکالتنامه نیز به وسیله پسترای متقاضی وکالت فرستاده می شود و نیاز نیست فرد به دفتر حافظ منافع ایران مراجعه نماید.

اطلاعات لازم برای وارد کردن در سامانه میخک

 • کامل کردن پرسشنامه در سامانه کنسولگری

 • وارد کردن مشخصات شناسنامه ای

 • آدرس وکیل ازدواج ایرانیان خارج از کشور در ایران

 • شناسنامه یا گذرنامه و یا کارت ملی به منظور تنظیم نمودن وکالت نامه

 • امضای موکل در سند وکالتنامه در حضور مامور کنسولی

 • نبودن خط خوردگی در وکالتنامه

توجه داشته باشید، پس از تصدیق وکالت نامه اجازه اضافه کردن هیچ اطلاعاتی در وکالتنامه را نخواهید داشت. به این دلیل که این کار وکالتنامه را بدون اعتبار خواهد کرد.

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.ekhtebar.ir%2F%25D8%25B1%25D8%25A3%25DB%258C-%25D9%2588%25D8%25AD%25D8%25AF%25D8%25AA-%25D8%25B1%25D9%2588%25D9%258A%25D9%2587-%25D8%25B4%25D9%2585%25D8%25A7%25D8%25B1%25D9%2587-%25DB%25B8%25DB%25B3%25DB%25B6-%25D9%2587%25D9%258A%25D8%25A3%25D8%25AA-%25D8%25B9%25D9%2585%25D9%2588%25D9%2585%25DB%258C-%25D8%25AF%25D9%258A%25D9%2588%25D8%25A7%2F&psig=AOvVaw04mODAQS6vBjOoy6eQZBd8&ust=1708411012437000&source=images&cd=vfe&opi=89978449&ved=0CAgQrpoMahcKEwjQmfmN5baEAxUAAAAAHQAAAAAQBg

یک وکیل مجرب و کاربلد چه در امورات ایرانیان مقیم خارج از کشور و چه در وکالت افراد ساکن در داخل کشور نقش بسیار موثری دارد.

یک وکیل ایرانیان خارج از کشور با توجه به تجربه و تبحری که دارد می تواند، در زمان بسیار کوتاه و بدون نیاز به حضور شما در ایران امورات حقوقی شما را به درستی انجام دهد.

نکاتی که باید در زمان دادن وکالتنامه به آن ها توجه نمایید

قبل از اعطای وکالت به وکیل ازدواج ایرانیان خارج از کشور به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • توصیه می شود قبل از دادن وکالت نامه با یک وکیل مجرب مشورت کنید تا بتوانید، مفاد وکالت نامه را به درستی درج نمایید و دچار زیان و سوء استفاده نشوید.

 • مسئولیت مفاد درج شده در وکالتنامه بر عهده موکل است و هیچ مسئولیتی بر عهده مقامات کنسولی و سامانه میخک نمی باشد.

 • مشخصات کامل وکیل و موکل باید بر اساس اطلاعات شناسنامه و به زبان فارسی در سامانه میخک درج شود.

 • هر گونه خط خوردگی و دادن تغییرات در وکالت نامه آن را بی اعتبار خواهد کرد.

 • در سامانه میخک نمونه وکالتنامه هایی متناسب با موضوعات مختلف قرار داده شده است که قابل ویرایش می باشند و می توانید، از این وکالتنامه ها استفاده نمایید.

 • دعاوی ایرانیان خارج از کشور به چه دعاویی اطلاق می شود؟

  منظور از دعاوی ایرانیان خارج از کشور؛ مسائل و موضوعاتی است که علیه یا له این اشخاص در مراجع قضایی و صلاحیت دار کشور ایران مطرح شده یا قابلیت طرح شدن را داردکه یکی از طرفین پرونده  یا هر دو ساکن  کشوری غیر  از ایران می باشند.

 • ممکن است این دعاوی راجع به امور حسبی از قبیل اخذ گواهی حصر وراثت و صدور حکم حجر و غیره باشد و نیز می تواند موضوع مربوط به امور ترافعی از قبیل خلع ید از املاک ایشان، وصول مطالبات ایرانیان خارج از کشور، شناسایی و تنفیذ و اجرای آراء صادره از محاکم دیگر کشورها پیگیری امور مرتبط با فارغ التحصیلی در دانشگاههای ایران، تا پیگیری امور حقوقی در ادارات مختلف که مستلزم صرف وقت و انرژی زیاد می باشد.

چنانچه در خصوص موضوع سوال و یا پرونده ایی داشته اید می توانید در ساعات اداری برای اخذ مشاوره حقوقی با وکلای موسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر تماس بگیرید.

09121597687

02177724264

02177723606

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *