تایید فسخ قرارداد به جهت فوت ،از کارافتادگی و ورشکستگی__موسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر

الزام به پرداخت بدهی های ملک

الزام به پرداخت بدهی های ملک

مبنای حقوقی دادخواست :

در قرارداد مشارکت در ساخت طرفین در مورد هزینه‌ها و مسئولیت پرداخت آنها توافق می‌کنند .

معمولا سازنده همه هزینه‌های دریافت مجوزهای لازم و تهیه مقدمات و ساخت بنای جدید الاحداث را بر عهده می‌گیرد اما منطقی این است که هزینه‌ها بدهی‌های ملک که مربوط به قبل از قرارداد مشارکت در ساخته است به عهده مالک باشد .

چنانچه در مورد بدهی‌ها و هزینه‌های ملک متعلق به قبل از قرارداد از توافقی نشده باشد یا سازنده از آنها بی‌خبر باشد و مالک هم آنها را پرداخت نکند در آینده منشا اختلاف و خسارت به سازنده خواهد شد .

در این صورت سازنده حق دارد از طریق دادگاه مالک را به پرداخت بدهی‌های ملک که مربوط به قبل از امضای قرارداد است الزام کند.

الزام مالک به ارایه اصل سند مالکیت

طرفین دعوی:

.خواهان دعوی سازنده قرارداد مشارکت در ساخت است .

در مقابل مالک خوانده دعوی خواهد بود .

مرجع صالح برای رسیدگی:

دادخواست در دادگاه محل اقامت خوانده محل انعقاد قرارداد یا محل اجرای تعهد می‌تواند مطرح شود .

الزام به پرداخت بدهی های ملک__موسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر
الزام به پرداخت بدهی های ملک__موسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر

نحوه اجرای رای:

در مرحله اجرا به محکوم علیه خوانده ابلاغ می‌شود تا ظرف ۱۰ روز پس از ابلاغ برای پرداخت مبلغ محکومیت اقدام کند در غیر این صورت امکان توقیف و فروش اموال محکوم علیه و یا جلب وی فراهم خواهد بود .

برخی نکات کلیدی مرتبط با دعوی:

1__مهمترین بدهی‌های ملک شامل مالیات‌های متعلق به ملک بدهی‌های مربوط به مصرف گاز برق آب و تلفن هزینه انشعاب فاضلاب عوارض و بدهی‌های شهرداری و بدهی به سازمان تامین اجتماعی می‌شود .

2__بدهی به سازمان تامین اجتماعی مخصوص املاک صنعتی است و در خصوص بیمه افراد مشغول به کار در واحد صنعتی می‌باشد .

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Frrk.ir%2FLaws%2FShowLaw.aspx%3FCode%3D23551&psig=AOvVaw2fTxAPm_5QwcUVssE8IYkf&ust=1719123999544000&source=images&cd=vfe&opi=89978449&ved=0CAYQrpoMahcKEwiQtaONyu6GAxUAAAAAHQAAAAAQBA

مستندات قانونی:

ماده ۲۲۰ قانون مدنی :

عقود نه فقط متعاملین را به اجرای چیزی که در آن تصریح شده است ملزم می‌نماید بلکه متعاملین به کلیه نتایجی هم که موجب عرف و عادت یا به موجب قانون از عقد حاصل می‌شود ملزم می‌باشند.

ماده ۲۲۵ قانون مدنی:

متعارف بودن امری در عرف و عادت به طوری که عقد بدون تصریح هم متصرف به آن باشد به منزله ذکر در عقد است .

معمولا در قراردادهای مشارکت در ساخت، طرفین قرارداد در مورد هزینه ها و مسئولیت پرداخت آنها با یکدیگر توافق می کنند. روال معمول به این صورت است که سازنده ملک مسئولیت پرداخت تمامی هزینه های دریافت مجوزهای لازم و تهیه مقدمات ساخت بنای جدید را برعهده می گیرد اما هزینه ها و بدهی های مربوط به قبل از قرارداد مشارکت در ساخت، بر عهده مالک ملک است.
اگر در مورد بدهی هایی که مربوط به قبل از قرارداد است، توافقی بین طرفین نشده یا اینکه سازنده ملک از وجود آنها بی اطلاع بوده باشد، سازنده حق دارد از طریق دادگاه، مالک را به پرداخت بدهی های ملک که مربوط به قبل از قرارداد است، ملزم کند.در دعوای الزام به پرداخت بدهی های ملک در قرارداد مشارکت در ساخت، خواهان دعوا، سازنده ملک است که باید دعوا را به طرفیت مالک ملک مطرح کند.در دعوای مذکور، دادگاه صالح جهت رسیدگی، دادگاه محل اقامت خوانده، محل انعقاد قرارداد یا محل اجرای قرارداد است.پس از صدور حکم مبنی بر محکومیت خوانده به پرداخت بدهی های ملک، اجراییه صادر و پرونده به اجرای احکام ارسال شده و به خوانده ابلاغ می شود تا ظرف 10 روز بعد از ابلاغ، جهت پرداخت اقدام کند.در غیر این صورت محکوم له (خواهان) می تواند اموال او را توقیف کند و در صورتی که مالی از وی شناسایی نشود، حکم جلب وی صادر می شود.مهمترین بدهی های ملک شامل بدهی های مربوط به آب، برق، گاز و تلفن، هزینه های انشعاب فاضلاب، مالیات های ملک، بدهی به تامین اجتماعی و عوارض و بدهی های شهرداری است.بدهی به سازمان تامین اجتماعی در مورد املاک صنعتی بوده و مربوط به بیمه افراد مشغول به کار در آن واحد صنعتی است.بر اساس ماده ۲۲۰ قانون مدنی، «عقود، نه فقط متعاملین را به اجرای چیزی که در آن تصریح شده است، ملزم می کند، بلکه متعاملین به کلیه نتایجی هم که به موجب عرف و عادت یا به موجب قانون از عقد حاصل می شود، ملزم هستند.»همچنین طبق ماده ۲۲۵ این قانون، «متعارف بودن امری در عرف و عادت به طوری که عقد بدون تصریح هم منصرف به آن باشد، به منزله ذکر در عقد است.»میزان مالیات نقل و انتقال ملک، طبق ماده ۵۹، برابر با 5 درصد ارزش معامله است که این با مبلغ فروش ملک متفاوت است و عموما بسته به ناحیه مقدار آن متفاوت است. مثلا یک آپارتمان یا زمین سه میلیارد تومانی، ممکن است دارای ارزش معاملاتی (که توسط کمیسیون تقویم املاک تعیین می شود) مثلا سیصد میلیون تومان باشد که در نتیجه مالیات آن پنج درصد از سیصد میلیون است یعنی پانزده میلیون.فرمول مالیات نقل و انتقال ملک:برای به‌دست آوردن مالیات نقل و انتقال ملک باید ابتدا ارزش معاملاتی آن را از جدول‌های کمیسیون تقویم املاک مطلع شوید، سپس آن را در 5درصد ضرب کنید.مالیات نقل و انتقال املاک =۵ درصد×ارزش معاملاتی ملک»نحوه محاسبه مالیات نقل و انتقال املاک تجاری:اگر شخصی تصمیم بگیرد تا سرقفلی مغازه یا ملک تجاری خود را در مقابل دریافت پول به فرد دیگری واگذار نماید، باید دو درصد از آن را به دولت به عنوان مالیات پرداخت نماید. بنابراین در ازای واگذاری سرقفلی مغازه‌ای که ارزش آن حدود 3  میلیارد است باید مبلغ 60‌ میلیون تومان مالیات پرداخت کرد.نحوه محاسبه مالیات نقل و انتقال املاک مسکونی:شاید بهتر باشد موضوع محاسبه نقل و انتقال املاک مسکونی را با یک مثال برای شما مشخص کنیم: فردی تصمیم می‌گیرد تا ملک مسکونی با ارزش معاملاتی یک میلیارد تومانی را به قیمت 800 میلیون به یک موسسه یا شرکت دولتی واگذار کند. در این صورت مالیاتی که به این ملک تعلق می‌گیرد ۵ درصد کل مبلغ است و به عبارتی میزان مالیات نقل و انتقال این ملک ۴۰ میلیون تومان خواهد بود.

چنانچه در خصوص موضوع سوال و یا پرونده ایی داشته باشید ، می توانید در ساعات اداری با وکلای موسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر تماس بگیرید.

09121597687

02177724264

02177723606

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *