.

آیا میتوان بدون رضایت طرف مقابل بعد از طلاق فرزند مشترک را از کشور خارج نمود؟

آیا میتوان بدون رضایت طرف مقابل بعد از طلاق فرزند مشترک را از کشور خارج نمود؟
یکی از موضوعات مورد بحث در جامعه کنونی ما حضانت و موضوعات مرتبط با آن است در واقع حضانت اقتداری است که قانون گذار به منظور نگهداری و تربیت اطفال به پدر و مادر آنان اعطا کرده است

www.instagram.com/mehdadgar

مطابق با قانون هر یک از پدر یا مادر که حضانت فرزند مشترک بر عهده اوست نمی تواند و مجاز نمی باشد که بدون رضایت طرف مقابل فرزند خود را از کشور خارج نماید همچنین پدر یا مادری که حضانت فرزند با اوست نمی‌تواند فرزند خود را به شهر دیگری ببرد تا طرف مقابل که حق ملاقات دارد را دچار دردسر نماید بر همین اساس ماده ۴۲ قانون حمایت خانواده مقرر نموده است:
صغیر و مجنون را نمی توان بدون رضایت ولی فقیه مادر یا شخصیت حضانت و نگهداری آنان واگذار شده است از محل اقامت مقرر بین طرفین یا محل اقامت قبل از وقوع طلاق به محل دیگر یا خارج از کشور فرستاد مگر اینکه دادگاه آن را به مصلحت صغیر و مجنون بداند و با در نظر گرفتن حق ملاقات اشخاص ذی حق این امر اجازه دهد دادگاه در صورت موافقت با خارج کردن صغیر و مجنون از کشور بنا بر درخواست ذی‌نفع برای تضمین بازگرداندن صغیر و مجنون تأمین مناسبی اخذ می‌کند

نکته مهم:
اگر حضانت با پدر باشد میتواند بدون اجازه مادر برای فرزند گذرنامه اخذ نماید اما مادر در جهت جلوگیری از خروج فرزند از کشور می تواند با مراجعه به اداره گذرنامه فرزند را ممنوع الخروج نماید تا پدر نتواند فرزند را از کشور خارج نماید اما اگر حضانت با مادر باشد مطابق با قانون برای فرزندان زیر ۱۸ سال جهت خروج از کشور اجازه ولی قهری لازم و ضروری می باشد

در انتها هر گونه سوال در خصوص خروج فرزند از کشور و ممنوعیت خروج دارید می توانید با وکلای ما در موسسه حقوقی محمدرضامه دادگر تماس حاصل نمایید

www.instagram.com/mehdadgar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.