شرایط اثبات مالکیت وابطال سند رسمی چیست ؟

ابطال سند رسمی مالکیت به چه معنا است؟

در لغت ابطال به معنای لغو کردن و عزل کردن است. در قانون به هر نوع شکایت و دعوایی که موضوع آن باطل کردن سند و بازگرداندن مالکیت آن به شخص پیشین باشد با عنوان ابطال سند رسمی نامیده می‌شود.

این عنوان کلیه سندهای مالکیت رسمی چه از گونه منقول و غیرمنقول را شامل می‌شود. به طور معمول توسط حکم دادگاه ابطال سند مالکیت صورت می‌گیرد. با این حال در مواردی هم ابطال سند بدون حکم دادگاه صورت می‌گیرد. باطل شدن سند ممکن است دلایل بسیاری داشته باشد که دادگاه بر حسب آنها تصمیم گرفته که سند مربوطه را باطل کند.

ابطال سند

دلایل ابطال سند مالکیت چیست؟
سند مالکیت به علل گوناگونی امکان دارد بلااثر گردد. از اصلی‌ترین علل ابطال سند می‌بایست به موارد زیر اشاره داشت:
• صادر کردن سند مالکیت معارض،
• اشتباه صادر کردن سند مالکیت،
• عدم مطابقت سند مالکیت با ضوابط و مقررات قانون مدنی.

خرید و فروش اموال فرد متوفی سوءاستفاده تلقی می‌شود. چرا که شخص بدون اینکه در برابر آن مال مالکیت داشته باشد آن را به غیر فروخته است. در شرایطی که مالک اصلی مغایر با قرارداد فروش و تنظیم سند باشد، ثبت سند مالکیت باطل خواهد شد.

به منظور اقامه دعاوی ابطال سند مالکیت چه شرایطی لازم است؟
به منظور ابطال سند می‌بایست به قوانین و مقرراتی که در این خصوص وجود دارد توجه گردد و آنها را رعایت کرد. از جمله مهم‌ترین قوانین در این خصوص یاید به قواعد زیر اشاره داشت:

۱٫ قرار داشتن سند مالکیت نزد شخص دیگر
به این خاطر که بتوان برای ابطال سند اقدام کرد، می‌بایست سند حتما به شکل منقول و یا غیر منقول در دست فرد دیگری باشد. چرا که اگر سند پیش خود شما باشد قطعا ادعای ابطال سند مالکیت رد خواهد شد.

۲٫ عدم رعایت قوانین و مقررات مدنی
در ارتباط با صدور سند و یا تنظیم سند و همچنین عدم رعایت قوانینی که موقع صدور سند می‌بایست به آنها توجه داشت. در اینگونه موارد در صورتی که به تمامی قوانین و مقرارت تنظیم سند دقت نشده باشد و یک‌سری از آنها رعایت نگردد، خریدار حق دارد تقاضای ابطال سند مالکیت داشته باشد و آن را به دادگاه تسلیم کند.
توجه نکردن و عدم رعایت قوانین و مقرارت بخش تنظیم سند که این مورد در اثر اشتباهات شخص ثبت کننده سند و یا اشتباه ثبتی و … است.

سندهای صوری و غیر واقعی:
اصلی‌ترین شرط برای تنظیم یک قرارداد صحیح این می‌باشد که خریدار و فروشنده واقعا قصد خرید و فروش داشته باشند و اموال مورد معامله به شکل واقعی وجود داشته باشند. ولی یک‌سری از موارد دیده می‌شود که یکی از دو طرف معامله با نیت قانون شکنی و فرار از دین تصمیم به تنظیم این قرارداد را دارد. در اینگونه موارد قرارداد باطل محسوب می‌گردد و در شرایطی که سند بر طبق این قرارداد تنظیم گردیده باشد و مالکیت به شخص دیگری منتقل گردیده باشد، سند باطل و بلااثر خواهد بود.
اسنادی که جعل گردیده‌اند:
در حال حاضر شاهد شیوه‌های مختلف جعل سند و اسناد معتبر از طرف مجرمین به منظور دستیابی به اهداف شومشان هستیم. بر همین اساس در زمان عقد قرارداد و انتقال مالکیت می‌بایست به این موضوع توجه زیادی داشت که در دام چنین افرادی گرفتار نشوید.
یکی از مواردی که مجرمان از شیوه جعل بهره‌گیری می‌کنند صدور گواهینامه و یا کارت پایان خدمت است. با این روش آنها مدرکی را در اختیار اشخاص قرار می‌دهند بدون اینکه وجود واقعی داشته باشد. یکی دیگر از موارد جعل، جعل سند خانه، زمین و ماشین است که در حالتی که معامله‌ای بر طبق چنین اسنادی صورت پذیرد معامله باطل و سند بلااثر خواهد بود.
در اینگونه مواقع مالک اصلی سند مورد نظر حق دارد تقاضای ابطال سند مالکیت را به دادگاه تسلیم نماید و مال خود را برگرداند.

به منظور ابطال سند مالکیت چه اقداماتی می‌بایست انجام داد؟
شخصی که مدعی این است که سند مالکیت وی در نزد شخص دیگری قرار دارد و تصمیم به ابطال سند مالکیت خود را دارد می‌بایست سند مال مربوطه را به دادگاه ذی‌صلاح تسلیم نماید. در شرایطی که سند ملک یا زمین وی از طریق جعل و کلاهبرداری به شخص دیگری واگذار گردیده باشد او می‌بایست علاوه بر تقاضای ابطال سند، دادنامه قطعی کلاهبرداری را که از طرف دادگاه کیفری صادر گردیده است را هم به دادگاه تسلیم کند تا به شکایت وی رسیدگی گردد.
در نظر داشته باشید ارائه کارت ملی و شناسنامه به منظور احراز هویت دادگاه الزامی است.

شیوه رسیدگی به درخواست ابطال سند مالکیت
چنانچه شخصی نیت ابطال سند مالکیت خود را داشته باشد می‌بایست درخواست خویش را در دفاتر خدمات قضایی برده تا در آنجا درخواست وی جهت ارسال به دادگاه مربوطه تنظیم شود. بعد از تعیین وقت و بررسی قاضی دادگاه اگر که صحت تقاضای او تایید گردد، دادگاه برای وی حکم ابطال سند را صادر می‌نماید و او قادر است به حق خود برسد.

سند یکی از اصلی‌ترین دلایل اثبات دعوی در امور مدنی به خساب می‌آید. بر اساس ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک و یا دفاتر اسناد رسمی یا نزد مامورتن دیگر رسمی در حدود صلاحیت آنها و بر حسب مقررات قانونی تنظیم گردیده باشد رسمی خواهد بود. نقل و انتقالات قانونی چیزی جز همان عقود تملیکی نیست. لذا، دعوای اثبات مالکیت در املاک فاقد سابقه ثبتی تنها قابلیت استماع دارد. اثبات مالکیت در اسناد فاقد سابقه ثبتی، با سند عادی و دیگر دلایل قانونی و یا هر کدام از آن‌ها امکان‌پذیر می‌باشد.

اثبات مالکیت در املاک دارای سند ثبتی چگونه است؟
قانون شخصی را مالک می‌داند که سند مالکیت داشته باشد. علاوه بر این در دفتر املاک ملک به اسم وی ثبت گردیده باشد.

ابطال سند رسمی مالکیت به چه معنا است؟
در قانون به هر نوع شکایت و دعوایی که موضوع آن باطل کردن سند و بازگرداندن مالکیت آن به شخص پیشین باشد با عنوان ابطال سند رسمی نامیده می‌شود.

شرایط لازم جهت اقامه دعای ابطال سند مالکیت چیست؟
قرار داشتن سند مالکیت نزد شخص دیگر و عدم رعایت قوانین و مقررات مدنی

درانتها هرگونه سوالی در خصوص ابطال سند دارید میتوانید با وکلای ما در موسسه حقوقی محمدرضا مه دادگر با شماره 77723606 و 77724264 تماس حاصل نمایید.

www.instagram.com/mehdadgar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *